Kabak kemane ses kitaplığı örnekleminden hareketle mikrofonlama tekniklerinin spektral analizi
Spectral analysis of microphone techniques from the sample of the kabak kemane sound library
  1. Tez No: 754139
  2. Yazar: BEKTAŞ İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı kabak kemaneye ait bir ses kitaplığı oluşturmak ve buradan hareketle kullanılabilecek mikrofonlama tekniklerini spektral olarak karşılaştırmaktır. Bu yüzden çalışmanın ilk aşamasında kuramsal bir betimlemeye gidilmiş sesin oluşumu, yayılması, ses ve elektrik, mikrofon ve mikrofonlama teknikleri, sesin dijital ortama aktarılmasına yönelik kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Buna ek olarak çalışma için kabak kemane enstrümanından farklı mikrofonlama teknikleriyle örnekler alınmış elde edilen örnekler spektral farklıkları çözümlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde sanal bir ses kitaplığı oluşturulmasında kullanılabilecek yöntemler sınıflandırılmış, spektral özellikleri karşılaştırılmış audio(ses) uzayındaki farklılıkları izgesel olarak gösterilmiştir. Çalışmanın son bölümünde spektral farklılıklar üzerinden elde edilen bulgu, yorum, sonuç ve öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a sound library of Kabak Kemane and to use miking from it. to compare techniques spectrally. Therefore, in the first stage of the study, a theoretical description was made and a theoretical framework was created for the formation of sound, its propagation, sound and electricity, microphone and miking techniques, and the transfer of sound to digital media. In addition, samples were taken from the Kabak Kemane instrument with different miking techniques for the study, and the spectral differences of the obtained samples were tried to be analyzed. In the second part of the study, the methods that can be used in the creation of a virtual sound library are classified, their spectral properties are compared and the differences in the audio (sound) space are shown spectrally. In the last part of the study, findings, comments, conclusions and suggestions obtained through spectral differences are shared.