İlkokullarda Covıd-19 döneminde uzaktan eğitime erişimi engelleyen faktörlerin ve yaşanan sorunların incelenmesi
Examining the factors and problems that prevent access to distance education in primary schools during the Covid-19 period
  1. Tez No: 754141
  2. Yazar: GÜLBİN CANAN YADİGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİM ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, COVID-19 sebebiyle ilkokullarda 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden itibaren uygulanmaya başlayan uzaktan eğitime erişimi engelleyen faktörlerin ve bu dönemde yaşanan sorunların incelenmesidir. Bu çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmada betimsel tarama deseni kullanılmış olup veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket ve görüşme teknikleri uygulanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunda anket için kolay örnekleme, yarı yapılandırılmış görüşme için amaçlı örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Çevrim içi olarak uygulanan ankete 1027 öğretmen ve 1309 veli katılırken, görüşmeye 7 öğretmen, 7 veli ve 7 okul yöneticisi katılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler üzerinde SPSS-22 paket programı yardımıyla frekans ve yüzde hesaplanmış, görüşmelerden elde edilen veriler üzerinde ise içerik analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre uzaktan eğitime erişimi engelleyen faktörlerin başında teknolojik yetersizlikler, motivasyon kaybı, evde uygun eğitim ortamının oluşturulamaması, güvenli internet ve bağlantı sorunları ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin yeterli düzeyde kullanılamaması gelmektedir. Uzaktan eğitime yönelik olumlu ve olumsuz görüşler incelendiğinde: Eğitimde sürekliliğin sağlanması, öğrencilerde teknoloji okuryazarlığının gelişmesi, bulaşı önlemesi ve esnek olması uzaktan eğitimin olumlu yönleri; fırsat eşitliğinin sağlanamaması, ilkokul öğrencilerinin gelişim düzeylerine uygun olmaması, teknoloji bağımlılığına neden olması, verimsiz olması, donanım yetersizliği ve internet bağlantı sorunları uzaktan eğitimi olumsuz yönleri olarak bulunmuştur. Araştırmadan çıkan ortak sonuç uzaktan eğitimin devam etmemesi yönündedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the factors that prevent access to distance education, which started to be implemented in primary schools as of the second semester of the 2019-2020 academic year due to COVID-19, and the problems experienced in this period. In this study, a qualitative research approach was adopted. Descriptive scanning design was used in the research, and questionnaire and interview techniques prepared by the researcher were applied as data collection tools. In the sample group of the research, easy sampling methods were used for the questionnaire and purposive sampling methods were used for the semi-structured interview. While 1027 teachers and 1309 parents participated in the online survey, 7 teachers, 7 parents and 7 school administrators participated in the interview. Frequency and percentage were calculated with the help of SPSS-22 package program on the data obtained from the questionnaires, and content analysis was performed on the data obtained from the interviews. According to the research findings, the leading factors that prevent access to distance education are technological inadequacies, loss of motivation, inability to create a suitable education environment at home, secure internet and connection problems, and insufficient use of information and communication technologies. When the positive and negative views on distance education are examined: The positive aspects of distance education are: ensuring continuity in education, developing technology literacy in students, preventing contamination and being flexible; The negative aspects of distance education were found to be unequal opportunities, not being suitable for primary school students' developmental level, causing technology addiction, being inefficient, insufficient hardware and internet connection problems. The common result of the research is that distance education should not continue.