Keten tohumu yağ örneklerinin E vitamini ve kalite kontrol açısından karşılaştırılması
An evaluation of linseed oil samples in terms of vitamin E and quality control
  1. Tez No: 754142
  2. Yazar: RUHAN AYAN ÇEREZCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE FAFAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Linaceae familyasından Linum usitatissumum'un tohumlarından elde edilen sabit yağ“bezir yağı”adıyla bilinmekte olup, halk arasında haricen yara ve yanık tedavisinde kullanımaktadır. Ülkemizde, bitki tohumlarından elde edilen sabit yağlar çok çeşitli amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle, yakın zamanlarda bu konuya olan ilgi ve dolayısıyla kullanımın artması üretici hacminin ve üretilen bitkisel yağ çeşitliliğinin artmasına sebep olmuştur. Tekli doymamış yağ asitleri kolestrol üzerinde olumlu etkilere sahip olup, kalp damar hastalıklarında risk faktörlerini iyileştirmektedir. Keten tohumu yağının dahilen kullanıldığında antiülser, antioksidan, kan lipid ve kolestrol seviyeleri üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu ile ilgili pek çok araştırma mevcuttur. Tezimiz kapsamında piyasadan temin ettiğimiz 3 farklı keten tohumu yağ örneği ile satin aldığımız keten tohumundan ekstraksiyon ile kendi elde ettiğimiz yağ örneği çalışma materyali olarak kullanılmıştır. Yağ örneklerinin kalite karşılaştırması için süzgeç kağıdında leke analizi, çözünürlük, yoğunluk, refraksiyon indisi gibi karşılaştırmalı fiziksel tayinler yapılmıştır. Ayrıca piyasadan temin edilmiş bu yağlar ile elde ettiğimiz yağın yüksek basınçlı sıvı kramotografisi (HPLC) ile E vitamini (α-tokoferol) miktar tayinleri yapılıp birbirleri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The fixed oil obtained from the seeds of Linum usitatissumum from the Linaceae family is known as“linseed oil”and is used externally in the treatment of wounds and burns among the people. Fixed oils obtained from plant seeds have been extensively used for numerous purposes in Turkey. The increase in interest and use in this field, especially in recent years, has led to an increase in the number of producers and the variety of vegetable oil produced. Monounsaturated fatty acids have positive effects on cholesterol and improve risk factors in cardiovascular diseases. Various studies have been carried out on the positive effects of flaxseed oil on antiulcer, antioxidant, blood lipid and cholesterol levels when used internally. Within the scope of our thesis, three different linseed oil samples obtained from the market and the oil sample obtained by extraction from flaxseed we purchased were used as the study material. For the quality comparison of oil samples, physical determinations weremade with solubility, density, refractive index. In addition, high pressure liquid chromatography (HPLC) and vitamin E (α-tocopherol) determinations of the oil obtained from these commercially supplied oils were made and compared with each other.