Kur'an-ı Kerim'de ilim adamlarına yöneltilen eleştiriler
Ciriticism directed to the scientific in the Qur'an
  1. Tez No: 754165
  2. Yazar: YILDIRIM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kur'an-ı Kerim'de İlim Adamlarına Yöneltilen Eleştiriler adlı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eleştirinin mahiyeti, kelime ve kavram anlamları, eleştirinin doğruyu yanlıştan ayırma aracı olarak önemi ele alınmıştır. İkinci bölümde Kur'an-ı Kerim'de ilim adamlarına yapılan eleştirilere yer verilerek, eleştiri almalarına sebep olan hususlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise ilim adamlarının eleştirilme şekilleri ele alınmıştır. Cenab-ı Hakk, Kur'an-ı Kerim'in hidayet rehberi olduğunu bildirerek ona tabi olmamızı istemektedir. O'nun mesajları, yanlışa düşene yol ve yöntemleri bildirerek asıl probleme odaklanıp çözüm önermeye yöneliktir. Kur'an eleştirel bir yaklaşımla meseleyi açıklayarak bir dayanak noktası belirlemektedir. Bundan dolayı onun her bir mesajı dikkate değerdir. Tezimizin konusu olan ilim adamlarının yanlışa düşmeleri hususunu, Kur'an eleştirel bir üslup kullanarak açıklamaktadır. O, yanlış yapanların amellerini, zaaflarını, tutumlarını…vb. açıklayarak sonrakilerin ibret almalarını sağlamaktadır. Bizde bu çalışmamızda Kur'an'ın bu eleştirel yönünü ele alarak, yanlış yapanların hatalarına düşmemeye dikkat çektik. Rabbimize doğru bir kulluk yapma yolunda dürüst ve samimi bir kul portresini sunabilmek için bu çalışmayı ele aldık.
Özet (Çeviri)
This study, called Criticisms to Scholars in the Qur'an, consists of three parts. In the first chapter, the nature of criticism, the meanings of words and concepts, the importance of criticism as a means of distinguishing right from wrong are discussed. In the second part, the criticisms made to the scholars in the Qur'an are included and the issues that cause them to receive criticism are mentioned. In the third part, the ways in which scientists are criticized are discussed. Allah Almighty wants us to follow the Qur'an by declaring that it is the guide of guidance. His messages are aimed at focusing on the real problem and suggesting a solution by informing the way and methods to the wrongdoer. The Qur'an determines a fulcrum by explaining the issue with a critical approach. That's why each of his messages is remarkable. The Qur'an explains the subject of our thesis, the fact that scientists make mistakes, using a critical style. He shows the deeds, weaknesses, attitudes of those who do wrong. explains it so that the next ones can take a lesson. In this study, we took care of this critical aspect of the Qur'an and drew attention not to fall into the mistakes of those who made mistakes. We have handled this study in order to present an honest and sincere portrait of a servant on the way to serve our Lord correctly.