3547 numaralı Çerkeş Şer'iye Sicilinin transkiripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1326-1327 [1908-1909])
Transcription and analysis of Cerkes Sharia Court numbered 3547 (H. 1326-1327 [1908-1909])
- Tez No: 754164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Tarihin en kadim devletlerinden biri olan Osmanlı Devleti, fermanlarıyla, beratlarıyla ve kadılar tarafından tutulan mahkeme tutanaklarıyla adalete önem verdiğini göstermektedir. Bu çalışma 3547 Numaralı Çerkeş Şer'iyye Sicilinin transkripsiyon ve değerlendirilmesini içermektedir. Araştırmada kadılık müessesesi ve mahkeme görevlileri hakkında kısa bilgi mevcuttur. 3547 Numaralı Çerkeş Şer'iyye Sicili 55 poz içermekte olup tereke, borç, alacak, nafaka, alım-satım gibi davaları ihtiva etmektedir. Bu çalışmada ülkemizin küçük şehri olan Çankırı İlinin Çerkeş İlçesinin toplum düzeni gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, one of the most ancient states in history, shows that attached importance to justice and with its decrees, certificates and court records kept by evenjudges. This study includes the transcription and analyisis of Cerkes Sharia Court Record numbered 3547. The study includes a brief information about the judgeship (kadı) institution and court officials. Sharia Court Recort Cerkes numbered 3547 contains 55 poses and includes cases such as estate, dept, alimony, purchase and sale. In this study, the social order of Çerkeş District of Çankırı province, wich is a small city of our country, has been brought to light.