Tarihi yapılarda kullanılan zıvanaların farklı dolgu malzemeleri yardımıyla deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of dowels used in historical buildings withs the help of different filling materials
  1. Tez No: 754177
  2. Yazar: HAYRULLAH TOSUNBAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Barınma insanoğlunun temel ihtiyaçlarından biridir. Yığma yapılar eski zamanlardan beri bu ihtiyacımızı karşılamıştır. Yığma yapılar yapı türleri arasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca birçok kırsal kesimde de yapımı devam etmektedir. Tarihi yapıları korumak bizim en önemli görevlerimiz arasında bulunduğundan bu tür yığma yapıların onarım ve güçlendirme şekli ve yöntemlerini bilmemiz, en doğrusunu o yapıya uygulayabilmemiz gerekmektedir. Yığma yapıların onarım ve güçlendirilmesinde metal bağlantı elemanları (kenet ve zıvana) kullanılmaktadır. Günümüzde bu metal bağlantı elemanlarının yapılara olumlu katkısının olacağı bilinse de en etkili biçimde nasıl kullanılacağı bilinmemektedir. Bu çalışma, tarihi yapılarda düşey yığma birimleri birleştiren metal bağlantı elemanı olan zıvanaların en etkin bir şekilde kullanımını bulmayı amaçlayan deneysel çalışmaları sunmaktadır. Deneysel çalışmadaki değişkenler, zıvana çapı, zıvananın taşa batma derinliği ve dolgu malzemesidir. Deneysel çalışmadaki ankraj (çekme) deneyleri ile hangi değişkenler kullanılarak daha olumlu sonuçların elde edileceği tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma neticesinde, yığma yapılarda zıvana dolgu malzemesi olarak kurşunun kullanılmaya devam edilmesi tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shelter is one of the basic needs of human beings. Masonry structures have met this need since ancient times. Masonry structures have an important place among the building types. It is also under construction in many rural areas. Since protecting historical structures is among our most important duties, we need to know the repair and strengthening form and methods of such masonry structures, and to be able to apply the best to that structure. Metal fasteners (clamp and dowel) are used in the repair and reinforcement of masonry structures. Although it is known that these metal fasteners will contribute positively to the structures, it is not known how to use them in the most effective way. This study presents experimental studies aiming to find the most effective use of tenons, which are metal fasteners connecting vertical masonry units in historical buildings. The variables in the experimental study were the tenon diameter, the mortise depth of the tenon into the stone, and the filling material. With the anchorage (tensile) experiments in the experimental study, it was tried to determine which variables would be used to obtain more positive results. As a result of the study, it was recommended to continue using lead as a dowel filling material in masonry structures.