Ankara ilinde uzmanlık eğitimi alan aile hekimliği asistanlarının periyodik sağlık muayenesi konusunda bilgi tutum ve davranışları
Knowledge attitude and behavior of family medicine assistants who received specialization in Ankara about periodic health examination
  1. Tez No: 754200
  2. Yazar: BUĞRA TAYLAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Ankara ilinde uzmanlık eğitimi alan aile hekimliği asistanlarının periyodik sağlık taraması konusundaki bilgi tutum ve davranışlarının düzeyi ve bunlara etki eden faktörlerin ortaya konması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Periyodik sağlık muayeneleri ile ilgili anketimizi 2019 Mayıs ayında Ankara'daki eğitim araştırma ve üniversite hastanelerinin Aile Hekimliği kliniklerinde eğitim almakta olan Aile Hekimliği asistanlarına uyguladık. Bulgular: Çalışmamıza katılan 161 Aile Hekimliği asistanının 92'si (%57,1) Türkiye için önerilen PSM kılavuzu hakkında bilgi sahibi olduğunu söylerken, 69'u (%42,9) bilgi sahibi olmadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the level of knowledge, attitudes and behaviors of periodic health examination of family physician assistants who received specialist training in Ankara and to put the factors which is affecting them. Materials and Methods: In May 2019, we applied our questionnaire on periodic health examinations to Family Medicine assistants who are receiving training in Family Medicine clinics of educational research and university hospitals in Ankara. Results: Before the study, 92 of the 161 family medicine residents (%57,1) said that they have information about the proposed periodic health examination guideline for Turkey, 69 (%42,9) stated they haven't got any information.