Ankara ilindeki Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin otizm spektrum bozukluğu'na yönelik bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of family medicine speciality students in Ankara for autism spectrum disorder
  1. Tez No: 775593
  2. Yazar: NAGİHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), günümüzde yaygın görülen ve yıllar içinde prevalansı artmış olan nörogelişimsel bir bozukluktur. Erken tanı ve doğru bir eğitim metodu ile yoğun olarak eğitim gören çocuklarda otizmin semptomları kontrol altına alınabilmekte, gelişim sağlanabilmektedir. Bu sebeple otizm spektrum bozukluğunun birinci basamakta taranması ve riskli çocukların erken dönemde tanı almasının sağlanması amacıyla çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları bölümüne sevk edilmesi önemlidir. Bu araştırmadaki amacımız ileride birinci basamağın temel taşlarını oluşturacak olan aile hekimliği asistanlarının otizm spektrum bozukluğu hakkındaki bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını ölçmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.05.2022-01.09.2022 tarihleri arasında Ankara ilinde aile hekimliği uzmanlık eğitimi veren üniversite ile eğitim ve araştırma hastanelerindeki tam zamanlı ve sözleşmeli aile hekimliği asistanlarından çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 228 asistan alınmıştır. Çalışmamız tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu ve otizm ile ilgili bilgi düzeyini etkileyebilecek faktörleri içeren veri formu ile birlikte“Sağlık Çalışanlarının Çocukluk Çağı Otizmi Hakkında Bilgi Anketi”(SÇ-OBA) yüz yüze veya internet ortamında hazırlanan form aracılığıyla uygulandı. SÇ-OBA anketi, Bakare ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilmiştir (1). Bu anketin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması ilk defa 2019 yılında Gürbüz ÖZGÜR ve arkadaşları tarafından yapılmıştır (2). Bu araştırma“Ankara Şehir Hastanesi 1 Nolu Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığı”tarafından bilimsel ve etik açıdan uygun görülüp 20.04.2022 tarihinde E1/2594/2022 sayılı kararla onaylanmıştır. P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Autism Spectrum Disorder is a neurodevelopmental disorder that is common today and has increased in prevalence over the years. Autism symptoms can be controlled and development can be achieved in children who receive intensive education with early diagnosis and a correct education method. For this reason, it is important to refer children and adolescents to the department of mental health and diseases in order to screen for autism spectrum disorder in primary care and to ensure that risky children are diagnosed at an early stage. Our aim in this research is to measure the level of knowledge and awareness about Autism Spectrum Disorder of family medicine assistants who will form primary care in the future. Materials and Methods: Between 01.05.2022 and 01.09.2022, 228 assistants who voluntarily agreed to participate in the study, from full and part-time family medicine residents in universities and training and research hospitals in Ankara province, participated in family medicine specialization training. Our study is a descriptive study. The Information Questionnaire of Health Care Professionals on Childhood Autism was administered to the participants through a questionnaire prepared in person or on the internet, together with a sociodemographic data form and a data form containing the factors that may affect the level of knowledge about autism. The SÇ-OBA questionnaire was developed by Bakare et al. (2008), and the Turkish validity and safety study of this questionnaire was conducted for the first time in 2019 by Gürbüz ÖZGÜR et al. This research was approved scientifically and ethically by Ankara City Hospital No. 1 Clinical Research Ethics Committee and was approved with the decision numbered E1/2594/2022 on 20.04.29022. P significance value was accepted as