Gökkuşağı alabalıklarında yeme ilave edilen sarımsak (Allium sativum), adaçayı (Salvia officinalis) ve kekik (Origanum vulgare) bitkilerinin büyüme performansı ve antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of growth and antioxidant enzyme activities of garlic (Allium sativum), sage (Salvia officinalis) and oregano (Origanum vulgare) added to the feed in rainbow trout
  1. Tez No: 754211
  2. Yazar: ÖNDER TOPRAK ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ülkemizde su ürünleri üretiminde levrek, çipura ve alabalık olmak üzere üç önemli türün üretimi yapılmakta olup bu türler içerisinde en yüksek üretim miktarı alabalıklara aittir. Su ürünleri üretiminde mikrobiyal hastalıklar nedeniyle ekonomik kayıplar ortaya çıkmaktadır. Avrupa Birliğinde 2006 yılından sonra antibiyotiklerin profilaktif amaçla yemlere ilave edilmesi yasaklanmıştır. Dolayısıyla alternatif ürünler olarak tıbbi aromatik bitki türlerinin patojen bakterilere karşı doğal antibakteriyel ürünler olarak kullanılabileceği bildirilmektedir. Dünyada yapılan araştırmalarla tıbbi bitki uçucu yağların bakteri ve mantar türleri üzerine antimikrobiyal özellikleri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada ile sarımsak, kekik ve adaçayı toz-yağ katkılı diyetlerle beslenen gökkuşağı alabalığında antioksidan enzim aktivitesi ve büyüme değerleri belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada yeme sırasıyla %1 ve %5 diyet seviyelerinde uçucu yağlar ve bitki tozları eklendi. Sonuçlar, sarımsak tozu ve yağıyla beslenen balıkların, kontrol ve diğer gruplardan önemli ölçüde daha yüksek nihai ağırlık artışına sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In our country, three important species, sea bass, sea bream and trout, are produced in aquaculture production and the highest production amount among these species belongs to trout. Antibiotics used for treatment cause unwanted side effects. Few licensed products are allowed today due to the widespread use of antibiotics. In the European Union, after 2006, it has been prohibited to add antibiotics to feeds for prophylactic purposes. Therefore, it is reported that medicinal plant species can be used as natural antibacterial products against pathogenic bacteria as alternative products. It has been known for many years that medicinal plant extracts and essential oils have antimicrobial properties on some bacterial and fungal species. In this study, antioxidant enzyme activity and growth values were determined in rainbow trout fed with garlic, origanum and sage powder and oil supplemended diets. Essential oils and plant powders at dietary levels of 1% and 5% added to basal diet respectively. The results showed that fish fed garlic powder and oil had significantly higher final weight gain than control and other groups.