Kambiyo senetlerinde ciro
Endorsement in bills of exchange
- Tez No: 819522
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ciro kavramı, emre yazılı senetlerin devredilmesini sağlayan bir işlemdir. Kambiyo senetleri kanunen emre yazılı senetler olduklarından tedavülleri uygulamada yaygın olarak ciro yoluyla yapılmaktadır. Çalışmamızda kambiyo senetlerinde ciro kavramı incelenmektedir. Çalışmamızda ilk olarak genel olarak kambiyo senetleri kavramı inceleme konusu yapılmıştır. İkinci bölümde çalışmamızın ana konusu olan ciro kavramının genel özellikleri incelenmiştir. Cironun tanımı, hukuki niteliği, şekli, cironun yapılabileceği süre ve ciroda kişiler titizlikle inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde farklı ayrımlar yapılarak ciro türlerine yer verilmiştir. Bu kapsamda şekline göre ciro türleri olan tam ciro ve beyaz ciro ve konusuna göre ciro türleri olan temlik cirosu, tahsil cirosu ve rehin cirosu kavramları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmamızda, çalışma konumuz ile ilgili doktrindeki farklı görüşler ve teorik tartışmalar özellikle ayrıntılı olarak incelenmek istenmiştir. Bunun yanı sıra çalışma konumuzun uygulamadaki yansımasını görmek amacıyla Yargıtay kararlarına da geniş yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Endorsement is a transaction that enables the transfer of promissory notes. Since bills of exchange are promissory notes by law, their circulation is commonly done by endorsement in practice. In our study, the concept of endorsement in bills of exchange is examined. In our study, first of all, the concept of bills of exchange was examined. In the second part, the general features of the concept of endorsement, which is the main subject of our study, are examined. The definition of the endorsement, its legal nature, form, the period during which the endorsement can be made and the persons in the endorsement have been meticulously examined. In the last part of our study, different distinctions are made and types of endorsement are given. In this context, the concepts of full endorsement and white endorsement, which are types of endorsement according to their shape, and collection endorsement, assignment endorsement, pledge endorsement, which are turnover types according to the subject, are examined in detail. In our study, different views and theoretical debates in the doctrine related to our study subject were examined in detail. In addition, in order to see the reflection of our study subject in practice, the decisions of the Supreme Court are given wide coverage.