Kıymetli Evrak Hukukunda ciro
Endorsement In Valuable Paper Law
- Tez No: 271357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERTOL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kıymetli Evrak Hukukunda Ciro? başlıklı tez çalışmamızda, ön bilgi olarak kıymetli evrak ile ilgili genel bilgiler verilmiş, daha sonra ise bölüm ayrımına gitmeksizin ?ciro? işleminden ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiştir. Çalışmamızın uygulama açısından da yararlı olması düşüncesi ile ciro hakkındaki yargıtay kararları ve doktrindeki tartışmalı fikirler üzerinde özellikle durulmuştur. Ciro, emre yazılı senetlere bağlı hakların başkasına devredilmesi, rehnedilmesi veya tahsilinin sağlanması amacıyla, senet hamilinin yazı ile tespit ve imzası ile de bunu teyit ettiği bir irade beyanıdır. Emre yazılı senede bağlı hakkın devri için ciro işlemi tek başına yeterli değildir. Bunun için söz konusu senedin zilyetliğinin de devredilene geçirilmesi gerekmektedir. Ciro, ciro edilenin belli olup olmadığına göre, ?tam ciro? ve ?beyaz ciro? olmak üzere ikiye ayrılır. Ciro edilenin ismini ihtiva eden ciroya tam ciro; ciro edilenin ismen belli olmadığı ciroya da beyaz ciro denilir. Ciro işlemi yapılış amacına gore ise, temlik cirosu, tahsil cirosu ve rehin cirosu olmak üzere üçe ayrılır. Senetten doğan hakların devri amacı ile yapılan ciroya temlik; tahsili amacı ile yapılan ciroya tahsil; bir borcun teminatı olması amacı ile yapılan ciroya da rehin cirosu denilir. Tahsil veya rehin amacı ile yapıldığı anlaşılmadıkça, yapılan cironun temlik cirosu olduğu kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In our thesis study having ?Endorsement in Valuable Paper Law? topic; general information has been given as foreknowledge, and then without going into section separation, it has been mentioned about "endorsement? process in details. With the thought of providing benefits of our study in terms of application, we have especially specified on court of cassation decisions and the controversial ideas in doctrines. Endorsement is the alienation, putting in pledge of the rights that are bounded to the promissory bonds, or a declaration of will, which the bearer of the bond determines it with his/her writing, and confirms it by his/her signature in order to provide its collection. In order to provide the ownership of the bond, the endorsement process is not adequate by itself. In order to provide the alienation of the right connected to the promissory bond the endorsement process is not adequate solely. In order to provide this the owner of the bond in question must be transmitted to the assigned too. The endorsement divides into two as ?full endorsement? and ?white endorsement? according to the knowledge of whether the person who makes the endorsement is known or not. The endorsement which includes the name of the person, who makes the endorsement, is called as ?full endorsement?; and the endorsement which the name of the person who is making the endorsement is not known is called as ?white endorsement?. According the aim of making the process of endorsement; it is divided into three parts; named as ?alienatory endorsement?, ?procuration endorsement? and ?indorsement of pawn?. The name of the endorsement made for the target of alienating the rights that arises from a bond is ?alienatory endorsement?, the name of the endorsement that is made for collection is ?procuration endorsement? and the name of the endorsement which is for providing a guarantee to a debt is ?endorsement of pawn?. Unless it is understood that the endorsement is made for collection or pledge, an endorsement is accepted as alienatory endorsement.