Toplumsal duyarlılık oluşturmada belgesel film: Kurak
Creating social sensitivity through documentary film: Arid
- Tez No: 754258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küresel iklim değişikliği her geçen gün etkisini artırarak devam etmektedir. İklim değişikliğinin sonuçları olarak karşımıza çıkan kuraklık ve beraberinde getirdiği temel sorunlar Göller Bölgesinde yer alan sulak alanlarda artık gözle görülür hale gelmiştir. Kuruyan sulak alanlar birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunların nedenini araştırmak ve çözüm önerileri sunmak adına alanında uzman akademisyenlerle yapılan röportajlar eşliğinde bir belgesel film çalışması hazırlanmıştır. Bu tez çalışmasının çıktısı olan“Kurak”belgesel film çalışmasının önümüzdeki yıllarda gerek küresel iklim değişikliği gerekse belgesel sinema alanında çalışmalar yapan araştırmacılar için kaynak özelliği taşıyacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın içerisinde alanında uzman akademisyenler ile gerçekleştirilen söyleşilerin deşifresi de yer almaktadır. Farklı disiplinlerden olan akademisyenlerin konuyu farklı yönleriyle ele alıp mevcut durumun tespitini yaparak sulak alanlarda yaşanan kuruma ve çekilmeler için çözüm önerileri açısından da önemli bir referans olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global climate change continues to increase day by day. As a result of climate change, drought, and the main problems it brings have become visible in the wetlands in the Lakes Region. Dried wetlands bring some problems together. A documentary film was produced to investigate the cause of these problems and offer solutions accompanied by interviews with academicians who are experts in their fields. It is thought that the“Arid”documentary film, which is the output of this thesis, will be a source for researchers who work on both global climate change and documentary cinema in the coming years. This study also includes the transcription of interviews with academics who are experts in their fields. It is believed that academics from different disciplines will be an essential reference in terms of solution proposals for the drought and recession experienced in wetlands by addressing the issue from various aspects and determining the current situation.