Çizgi filmlerde dini müzik unsurları: Rafadan Tayfa ve Niloya örneği
Religious music elements in cartoons: The example of Rafadan Tayfa and Niloya
  1. Tez No: 754257
  2. Yazar: YAVUZ HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAŞAK İLHAN HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Religion, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sinema tarihi ile paralellik arz eden çizgi filmler, görselliklerinin yanında işitsellikleriyle de tanımlanan bir sanat dalı olmuştur. Filmlere nazaran çizgi filmlerdeki işitsel yoğunluğun abartılı olduğu dahi söylenebilir. Bu yoğun kullanım, çizgi film müziklerinin incelenmeye değer olduğunu göstermektedir. Bu araştırmada, çizgi film müziklerindeki dini müzik unsurlarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Türk yapımı çizgi filmlerden, izleyici tarafından ilgi gösterilen Rafadan Tayfa ve Niloya çizgi filmleri seçilmiştir. Rafadan Tayfa çizgi filminin Ramazan Tayfa bölümleri de dahil 144 bölümü, Niloya'nın ise 140 bölümü tek tek incelenmiştir. Dini tema, terim ve semboller çıkarılmış ve müzikal yapıları belirtilmiştir. Vokal müzik kullanımları ve müzik aleti seçimleri gösterilmiştir. Bulgular frekans, yüzdelik dilim tablosu ve çeşitli grafikler ile analiz edilmiştir. Bu inceleme sonucunda, iki çizgi filmin dini tema işlenen, dini terim ve semboller geçen bölümlerinde, dini müzik unsurlarının son derece az kullanıldığı görülmüştür. Fakat bu unsurların, müzikal bakımdan doyurucu, dini müzik çerçevesine de uygun oluşu dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cartoons, which are in parallel with the history of cinema, have become an art that is defined by their visuals as well as their auditory. It can be said that the auditory intensity in cartoons is very high compared to movies. This intensive use shows that cartoon music is worth examining. In this research, it is aimed to reveal the religious music elements in cartoon music. Rafadan Tayfa and Niloya cartoons were selected from the most watched Turkish cartoons. 144 episodes of the Rafadan Tayfa cartoon, including the Ramazan Tayfa episodes, and 140 episodes of Niloya were examined one by one. Religious themes, expressions and symbols were extracted and their musical structures were examined. Vocal music usage and musical instrument selections are shown. The findings were analyzed with frequency, percentile table and various graphs. As a result of this examination, religious music elements were not encountered much in the parts of the two cartoons with religious themes and religious expressions and symbols. However, it is noteworthy that these elements are musically satisfying and suitable for the religious music framework.