Mandibular posterior bölgede alveol kemiğin ve lingual konkavitenin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi verileri üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of alveolar bone and lingual concavity in the mandibular posterior region on conic-BEAM computerized tomography data
  1. Tez No: 754276
  2. Yazar: GARİP DALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET İPEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Posterior mandibular bölgede lingual konkaviteler yaygındır ve iki boyutlu radyografilerle tespit edilemezler. Konkavite derinliğinin artması implant boyunu ve çapını sınırlandırır. Lingual konkavite perforasyon riskini arttırır. Perforasyon, implant kaybından hayatı tehdit edebilecek ciddi komplikasyonlara kadar çeşitli olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu çalışmanın amacı mandibular posterior bölgede alveol kemiğin morfolojisini incelemek ve bunun yaş ve cinsiyet ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada fakültemize başvuran ve KIBT görüntüsü elde edilmiş, ikinci küçük azı dişi mevcut olup birinci büyük azı dişini kaybetmiş, 18 yaş üstü hastalardan rastgele 500 adet KIBT raporu seçildi ve retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmada alveolar kret tipleri, alveolar kretin bukkolingual genişliği, kret yüksekliği, lingual konkavite derinliği ve lingual konkavite açısı ölçüldü. Bulgular: KIBT üzerinden değerlendirilen 500 bireyde U tipi kret, ortalama %47,8 oranında tespit edildi. Lingual konkavitelerin derinlik ortalaması 2,36 ± 1,11 mm ve lingual konkavitelerin açı ortalaması 61,09 ± 11,33 derece olarak bulundu. Yaş ile alveol kret genişliği, alveol kret yüksekliği, lingual konkavite derinliği ve lingual konkavite açısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. Erkeklerde alveol kret genişliği, alveol kret yüksekliği ve lingual konkavite açısı anlamlı olarak yüksekken lingual konkavite derinliği açısından cinsiyetler arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Mandibular birinci molar bölgede dişsiz kretlerde kret yüksekliği, kret genişliği ve lingual konkavite açısı erkeklerde kadınlardan anlamlı olarak yüksek bulundu. İlgili bölgede yapılacak olan implant ve diğer oral cerrahi işlemleri öncesinde cinsiyete bağlı farklılıklar dikkate alınarak KIBT üzerinden değerlendirme yapmak, komplikasyonları önlemek açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Lingual concavities in the posterior mandibular region are common and cannot be detected by two-dimensional radiographs. Increasing the concavity depth limits the implant length and diameter and increases the risk of lingual concavity perforation. Perforation can have a variety of negative consequences, varies from implant loss to serious life-threatening complications. The aim of this study is to evaluate the morphology of the alveolar bone in the mandibular posterior region and to evaluate its relationship with age and gender. Materials and Methods: In this study, 500 CBCT reports were randomly selected from patients over the age of 18 who applied to our faculty and whose CBCT image was obtained, had a second premolar and lost the first molar, and were evaluated retrospectively. In the study, alveolar crest types, buccolingual width of alveolar crest, crest height, and lingual concavity depth and angle were measured. Results: U-type crest was detected with an average rate of 47.8% in 500 individuals evaluated on CBCT. The mean depth of the lingual concavities was 2.36 ± 1.11 mm and the mean angle of the lingual concavities was 61.09 ± 11.33 degrees. There was no statistically significant relationship between age and alveolar crest width, alveolar crest height, lingual concavity depth and lingual concavity angle. While alveolar crest width, alveolar crest height and lingual concavity angle were significantly higher in men, there was no significant difference between genders in terms of lingual concavity depth. Conclusion: Crest height, crest width and lingual concavity angle were found to be significantly higher in males than females in edentulous crests in the mandibular first molar region. Before the implant and other oral surgical procedures to be performed in the relevant region, it will be useful to evaluate the gender-related differences through KIBT in order to prevent complications.