Farklı rezorpsiyonlara sahip dişsiz alt çenelere uygulanan implant üstü protezlerde implantlara ve kemik desteğine gelen streslerin in vitro olarak incelenmesi
In vitro analysis of the effect of residual ridge morphology on stress distribution in edentulous mandible with implant retained overdentures
- Tez No: 303305
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Geriatri, Dentistry, Geriatrics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Tam dişsiz hastalarda diş kayıplarıyla oluşan rezorpsiyon alveol kretinin şeklini etkileyerek morfolojik farklılıklar oluşturur. Bu hastaların rehabilitasyonunda tam protezler ve implant destekli overdenturelar kullanılabilmektedir. Farklı rezorpsiyon bölgelerine sahip alt çene kemiklerinde tam protezlerle ve implant üstü overdenturelarla iletilen okluzal kuvvetlerin kemikte ve implantlarda oluşturduğu biyomekanik farklılıkları incelemeyi amaçladık.Çalışmada 3 boyutlu sonlu elemanlar gerilme analizi yöntemi kullanıldı. Dört tip alveol kreti modeli (1. normal kret, 2. öne eğimli kret, 3. arkaya eğimli kret, 4. şiddetli rezorbe kret) hazırlandı. İki implant interforaminal bölgede kaninler hizasına ve kaninlerin medialine doğru olmak üzere uzak ve yakın konumda yerleştirildi. İmplantlar proteze bar ve ball ataşman kullanılarak iki farklı şekilde bağlandı. Yükleme çift taraflı dikey, tek taraflı dikey ve tek taraflı oblik olmak üzere üç farklı şekilde gerçekleştirildi. Bu çalışma aynı zamanda kuru alt çene kemiği üzerine yapıştırılan strain gaugeler kullanılarak strain gauge gerilme analizi yöntemi ile desteklendi. Gruplar arasındaki farklılıkların karşılaştırılmasında Oneway ANOVA kullanılmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre öne doğru eğimli kretlerde yükleme sonrası ön bölgede lingual kortikal kemikteki strainler vestibülde oluşan strain değerlerine göre yüksek bulunmuştur. Normal kretlerde tam protezlerin ve overdentureların posteriorda oluşturduğu strain dağılımı arasında anlamlı düzeyde bir farklılık bulunmamıştır. Bar ataşmanlar kullanıldığında; çalışan ve denge tarafındaki implantlarda oluşan kuvvet dağılımı benzerdir. Dolayısıyla bar ile birleştirilen implantların uygulanan kuvveti paylaştığı tespit edilmiştir. Öne doğru eğimli kretlerde implantların yakın yerleştirilmesi ve ball ataşmanın kullanımı, arkaya doğru eğimli kretlerde implantlar arası mesafenin uzak yerleştirilmesi optimum strain değerleri oluşturmuştur. Normal ve şiddetli rezorbe kretlerde yükleme sonrası implantlar arası mesafedeki ve ataşmanlardaki değişikliklerin strain dağılımını etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In edentulous patients, the resorption caused by tooth losses impacts the shape of alveolar ridge and creates morphological differences. Complete dentures and implant-retained overdentures could be used in the rehabilitation of these patients. We aimed at studying biomechanical differences caused by occlusal forces, which are conveyed by complete dentures and implant-retained overdentures, on the bone and implants in the mandible with different resorption areas.The three-dimensional finite element analysis method was used in the study. Four types of alveolar ridge model (1. normal, 2. mesially inclined, 3. distally inclined, 4. severely resorbed) was prepared. Two implants were placed closely and remotely in the interforaminal area, namely, on the canine alignment and towards the canine mediale. The implants were fixed on the prosthesis in two different ways, by using a bar and ball attachment. The loading was performed in three different directions, namely, bilateral vertical, unilateral vertical and unilateral oblique. Furthermore, this study was supported by the strain gauge method by using strain gauges which are glued on the dry mandible. The Oneway ANOVA was used to compare differences between groups.According to results of study, strains on the frontal lingual cortical bone were found to be higher than strain values which occurred on the vestibule in mesially inclined ridges. No significant differences has been found between the distribution of strain which are caused by complete dentures and overdentures in the posterior on normal ridges. When the bar attachments are used, the force distribution occurring on the working side implants, as well as implants on the balancing side are similar. Thus, it was found that the implants attached with a bar share the applied loads. The closely placement of implants on mesially inclined ridges, the use of ball attachment and the remote placement of the distance between implants on distally inclined ridges ensured optimum strain values. It was found out that the distance between implants and changes in attachment types had not have an impact on the distribution of strain on normal and severely resorbed ridges.