Fetal ense saydamlığı (NT) ölçümü 3 milimetre ve üzerinde olan gebelerde perinatal sonuçlar
Perinatal outcomes in pregnant women with nuchal translucency measurement of 3 milimeters and above
- Tez No: 754279
- Danışmanlar: UZMAN RESUL KARAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamız, NT değeri 3 mm ve üzerinde ölçülüp, amniyosentez veya CVS yapılan hastaların genetik ve perinatal sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma; Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Zeynep Kamil Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde retrospektif olarak yapılmış olup, çalışmaya Ocak 2014-Aralık 2021 tarihleri arasında hastanemizde NT değerinin 3 m ve üzerinde olması sebebiyle amniyosentez veya CVS yapılan gebeler dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilecek gebelerin belirlenmesi için öncelikle hastane elektronik bilgi sistemi üzerinden amniyosentez veya CVS yapılan hastalar listelenmiş, daha sonra bu hastaların elektronik bilgi sisteminden anamnez ve USG bulguları araştırılarak NT değeri 3 mm ve üzerinde olan hastalar seçilmiştir. Bu şekilde toplam 500 gebe çalışma kriterlerine uygun bulunmuştur. Gebelere elektronik bilgi sisteminde bulunan iletişim numaraları ile ulaşılıp, sistemdeki tıbbi özgeçmiş ve diğer eksik bilgiler bu şekilde edinilmiştir. Ancak 95 gebeye ulaşılamayıp çalışmaya bilgilerine ulaşılabilen 405 gebe dahil edilmiştir. Ayrıca postnatal dönemde bu gebeliklerden doğan çocukların sağlık durumu ve ortaya çıkan ek hastalıkları sorgulanmıştır. Bulgular: Hastalar NT değer aralıklarına göre 3-3,49 mm, 3,5-4,49 mm, 4,5-5,49 mm, 5,5-6,49 mm ve ≥6,5 mm olarak 5 ayrı grupta incelenmişlerdir. Yaş ortalaması 31,4'tür. Yaş, gravida, parite gibi parametrelere bakıldığında gruplar arasında bu değerlerin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Hastaların %44,2'sinde kromozomal anomali tespit edilmiştir. Sadece karyotip analizi yapılan 400 hastanın %41,5'inde, ileri genetik inceleme yapılan 83 hastanın %15,7'sinde anomali saptanmıştır. En sık görülen kromozomal anomali, literatürle de uyumlu olarak %23'lük bir oranla Trizomi 21 (Down Sendromu)'dir. Çalışmamızda fetüslerde USG'de majör kardiyak ve ekstrakardiyak anomalilere de bakılmış, majör kardiyak veya ekstrakardiyak anomali olanlarda genetik anomalilerin anlamlı derecede daha fazla görüldüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to show the genetic and perinatal outcomes of patients who had an NT value of 3 mm and above and underwent amniocentesis or CVS. Methods: This study was done retrospectively at University of Health Sciences Istanbul Zeynep Kamil Health Application and Research Center Gynecology and Obstetrics Clinic. Pregnant women who underwent amniocentesis or CVS in our hospital between January 2014 and December 2021 with an NT value of 3 mm and above were included. In order to determine the pregnant women who were to be included in the study, first of all, the patients who underwent amniocentesis or CVS were listed via the hospital electronic information system, and then the patients with an NT value of 3 mm and above were selected by the anamnesis and USG findings from the electronic information system. In this way, a total of 500 pregnant women were found to be suitable for the study criteria. These pregnant women, who were to be included in the study, were contacted via telephone their numbers in the electronic information system. Their medical history and other missing information were accessed by the electronic system as well. While 95 pregnant women could not be reached, 405 pregnant women whose information could be accessed were included in the study. In addition, the postnatal health status of the children born from these pregnancies and the accompanying diseases were questioned. Results: According to the NT value ranges, the pregnant women were examined in 5 different groups as 3-3.49 mm, 3.5-4.49 mm, 4.5-5.49 mm, 5.5-6.49 mm and ≥6.5 mm. The average age is found to be 31.4. When the parameters such as age, gravida and parity were examined, it was seen that these values were close between the groups. Chromosomal anomaly was detected in 44.2% of the patients. Anomaly was found in 41.5% of 400 patients who underwent only karyotype analysis, and in 15.7% of 83 patients who underwent advanced genetic analysis. As frequently mentioned in the literature, the most common chromosomal anomaly was found to be Trisomy 21 (Down Syndrome) with a rate of 23%. In our study, major cardiac and extracardiac anomalies were also examined on ultrasound in fetuses, and it was found that genetic anomalies were significantly more common in those with major cardiac or extracardiac anomalies.