11+13+6 gebelik haftasında fetomaternal doppler utrasonografinin kromozomal anomaliler ve gebelik prognozunu tahmin etmedeki etkinliği
The effectiveness of fetomaternal doppler ultrasonographic measurements in predicting chromosomal anomalies and prognosis of gestation 11-13+6 gestatitonal weeks.
- Tez No: 195115
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYKUT BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Obstetrics and Gynecology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: 11-13+6 gebelik haftalarında yapılan fetomaternal Doppler ultrasonografik muayene bulgularının, fetal kromozomal anomaliler, gebelik-dogum prognozu ve yeni dogan yogun bakım ihtiyacını tahmin etmedeki etkinliginin arastırılması. Materyal Metot: Çalısma Mart 2005 -Mart 2006 tarihleri arasında, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Dogum Anabilim Dalı gebe poliklinigine basvuran saglıklı gebe kadınlar ile yapılmıstır. Son adet tarihine göre 11- 13+6 haftalık, fetal kalp aktivitesi pozitif, tekil gebeligi mevcut olan 130 gebe kadın çalısmaya alınmıstır. Yapılan ultrasonografik muayene sırasında fetüsün degerlendirilmesi, fetal bas-popo mesafesi, fetal ense kalınlıgı, servikal uzunluk ve uterin - umbilikal arter Doppler ölçümleri yapılmıstır. Hastaların tamamı doguma kadar takip edilerek, gebelik, dogum prognozu ve yeni dogan yogun bakım ihtiyacı belirlenmistir istatistikler SPSS 13 programında, Mann-Whitney U ve T test kullanılarak yapılmıstır. Bulgular: Çalısmaya 130 saglıklı gebe alındı. Ortalama yasları 27.4 ± 3.9 (Sınır degerler: 18-41) idi. Takip edilen 130 gebenin, 117'si (%90) 37 hafta üstü dogum yaptı, 4'üne (%3.1) terminasyon yaptırıldı, 9'ununda (%6.9) 37 hafta altı dogum (preterm dogum) yaptıgı tespit edildi. 126 hastanın 49'nun (%39.2) dogumu normal vaginal yoldan, 77'sininki (%60.8) sezaryen ile gerçeklesmistir. Yenidogan yogun bakım ihtiyacı olan bebek sayısı 8 olarak tespit edildi. Yapılan izlem sonucu, 4 gebelik (artmıs fetal ense kalınlıgı nedeniyle amniosentez yapılmıs. Sonucunda da 3 fetüste trizomi 21, 1 fetüste trizomi 18 saptanmıs ve terminasyon yapılmıstır) anormal olarak seyretti. Amniosentez sonucu fetal kromozomal anomali saptanan fetüslerin umbilikal arter Pi (Pulsatilite indeks) ortalaması 3.00±0.62 olarak hesaplandı. Diger 126 fetüsün umbilikal arter Pi ortalamaları 2.55±0.83 idi. Bu iki grubun umbilikal arter Pi ortalamaları arasındaki farkın anlamlı oldugu saptandı (p:0.026). Fetal ense kalınlıgı, servikal uzunluk ve uterin arter Doppler degerleri ile, fetal kromozomal anomaliler, preterem eylem, dogum sekli, apgar ve yenidogan yogun bakım ihtiyacı arasında istatistiksel olarak anlamlı iliski tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the importance of ultrasonographic evaluation in predicting fetal chromosomal anomalies, gestational prognosis and the necessity for infantile intensive care at 11-13+6 th gestational weeks. Material- method: The study was conducted on healthy pregnant females applied to Zonguldak Karaelmas Univesity, Department of Obstetrics and Gynecology, between March 2005 and March 2006. 130 pregnant women, with a gestation of 11-13+6 weeks according to the last menstrual cycle, positive fetal heart activity and single pregnancy were included to the study. During ultrasonographic examination fetal evaluation, the measurement of fetal head-back dimension, nuckal thickness, servical length and Doppler evaluation of arteria uterine-umbilicalis were performed. All of the patients were followed up till birth and gestational prognosis and the need for infantile intensive care were recorded. Statistical analysis were done by SPSS 13 program with Mann-Whitney U and T test. Results : 130 healthy pregnant female were included to the study. Mean age was 27.4 ± 3.9 years (limit values: 18-41). 117 (90%) of 130 patients were detected to give birth after 37th week, 4 patients (3.1%) experienced termination and the rest 9 (6.9%) patients gave birth before 37th week of gestation. Vaginal labour was performed in 49 (39.2%) pregnants whereas cesarean section was performed to 77 (60.8%) patients. The number of babies who require infantile intensive care was detected to be 8. During follow-up the progress of 4 pregnancies (termination according to the result of amniocentesis - trisomy 21 in 3 and, trisomy 18 in one fetus) were abnormal. The mean value of PI of arteria umbilicalis was calculated as 3.00±0.62 in fetus with chromosomal anomaly according to the result of amniocentesis. The mean values of PI of arteria umbilicalis were 2.55 +0.83 of the other 126 fetus. A statistical significant difference was detected in the mean values of PI of arteria umbilicalis between these two groups (p:0.026). No statistically significant relationship was found between the values of fetal nuckal thickness, cervical length, Doppler of arteria uterina and fetal chromosomal anomaly, preterm labour, way of labour, apgar, necessity of infantile intensive care.