Aksiyal spondiloartropatili hastalarda SPARCC Yöntemiyle skorlanan sakroileit şiddetinin HLA-B27 durumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of sacroiliitis severity scored with the SPARCC Method and HLA-B27 status in patients with axial spondyloarthropathy
  1. Tez No: 754307
  2. Yazar: ZEYCAN KÜBRA CEVVAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada aksiyal spondiloartropati (akSpA) tanısı alan hastalarda, sakroiliak manyetik rezonans görüntülemede (MRG) Kanada Spondiloartrit Araştırma Konsorsiyumunun (SPARCC) skorlama yöntemleriyle ölçülen sakroileit şiddetleri ile İnsan Lökosit Antijeni-B27 (Human Leukocyte Antigen-HLA-B27) durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2019 – Mart 2022 tarihleri arasında spondiloartropati şüphesiyle HLA-B27 geni bakılan 648 hastadan, Uluslararası Spondiloartrit Çalışma Grubu (Assessment in SpondyloArthritis International Society- ASAS) kriterlerine göre akSpA tanısı alan 205 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada akSpA tanısı alanlarda akut ve kronik sakroileit şiddetleri MRG tabanlı semikantitatif bir yöntem olan SPARCC ile skorlanmış olup HLA-B27 ile ilişkilerine bakılmıştır. Ayrıca hastaların cinsiyeti, tanı anındaki yaşları, akut faz reaktanları da kaydedilerek sakroileit şiddetleriyle ilişkileri analiz edilmiştir. MRG'ler iki radyolog tarafından HLA-B27 sonuçlarına kör olarak değerlendirilmiş olup, akut sakroileit şiddetleri için gözlemci içi ve gözlemciler arası uyuma bakılmıştır. Kronik sakroileit şiddetlerini ise iki radyolog konsensus ile değerlendirmiştir. Bulgular: Çalışmaya akSpA tanılı 205 hasta dahil edildi. Hastaların tanı anındaki yaş ortalaması 33.11±7.04 yıl olup minimum tanı yaşı 18 maksimum tanı yaşı 45 idi. Hastaların %52.2'si kadın, %47.8'i erkek olup, %43.9'unda HLA-B27 pozitifliği saptandı. Hastalardan sakroileiti olanların %54'ünde akut ve kronik sakroileit bir aradaydı, %32'sinde sadece akut, kalan %13 ünde ise sadece kronik sakroileit bulguları vardı. Akut sakroileit bulgusu olan hastaların (toplam 168 hasta) SPARCC şiddet sınıflamasına göre 141'inde hafif, 25'inde orta ve 2 hastada şiddetli sakroileit tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to evaluate the relationship between sacroiliitis severity measured by SpondyloArthritis Research Consortium of Canada (SPARCC) scoring methods and Human Leukocyte Antigen-B27 (HLA-B27) in patients diagnosed with axial spondyloarthropathy (axSpA). Material and Methods: The study included 205 patients diagnosed with axSpA according to the criteria of the Assessment in SpondyloArthritis International Society (ASAS) out of 648 patients whose HLA-B27 gene was examined for the suspicion of spondyloarthropathy between January 2019 and March 2022. In the study, acute and chronic sacroiliitis severity in those diagnosed with axSpA was scored with SPARCC, an MRI-based semi-quantitative method, and their relationship with HLA-B27 was examined. In addition, the gender of the patients, age at the time of diagnosis, and acute phase reactants were recorded, and their relations with the severity of sacroiliitis were analyzed. Sacroiliac joint MRIs were evaluated blindly to HLA-B27 results by two radiologists, and intra-observer and inter-observer agreement were checked for acute sacroiliitis severity. The severity of chronic sacroiliitis was evaluated by the consensus of two radiologists. Results: 205 patients diagnosed with axSpA were included in the study. The mean age of the patients was 33.11±7.04 years, the minimum age at diagnosis was 18, and the maximum age at diagnosis was 45. 52.2% of the patients were female, 47.8% were male, and 43.9% were HLA-B27 positive. Among the patients with sacroiliitis (SI), 54% had acute and chronic sacroiliitis together, 32% had only acute SI, and the remaining 13% had only chronic SI findings. According to the SPARCC severity classification of patients with signs of acute sacroiliitis (a total of 168 patients), 141 had mild, 25 had moderate, and two patients had severe sacroiliitis.