On PR-open set in bi-Alexandroff spaces
Bi-Alexandroff uzaylarda PR-açık kümeler üzerine
- Tez No: 754308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde, bi-A-uzayı kavramını araştırıyor ve inceliyoruz. Yeni pr-open kümeleri kavramını kullanarak, bi-A-uzayının işlemlerini inceliyoruz ve bi-A-uzayının bazı sonuçları tanıtılıyor. Ayrıca bi-A- uzayının pr-𝜏0-uzayı ve pr-𝜏1-uzayı ile ilgili ayırma aksiyomları ve aralarındaki ilişkiler bazı örnekler ve grafiklerle verilmiştir. Dahası, bi- A-uzaylarında sürekli, açık ve kapalı fonksiyonların yeni türleri araştırılmaktadır. Son olarak, pr*-sürekli fonksiyonunun tanımı ve bu uzaylarda pr-open, pr-kapalı, pr-interior, pr-close ile ilgili bazı önemli teoremler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate and study the concept of bi- A- space. Using the new concept of pr-open sets, we study the operations of bi- A- space and some results of bi- A- space are introduced. Also, the separation axioms related to pre-𝜏0-space and pr- 𝜏1-space of bi- A- space and the relationship between them with some examples and graphs are given. Furthermore, new types of continuous, open, and closed functions in bi- A- spaces are investigated. Finally, the definition of pre*-continuous function and some important theorems about pre-open, pre-closed, pre-interior, pre-close in these spaces are examined.