Analyzing the expression patterns of vitamin D metabolizing CYP27B1 and CYP24A1 in brain tissue of vitamin D treated mice with multiple sclerosis (MS)
D vitamini uygulanmış multipl skleroz (MS) hastası farelerin beyin dokularında D vitamini metabolizmasında yer alan CYP27B1 ve CYP24A1 enzimlerinin ifadelerinin analizi
  1. Tez No: 754315
  2. Yazar: DİLARA ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ADALI, DR. EMRE EVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Merkezi sinir sisteminin inflamatuar demiyelinizan otoimmün bir hastalığı olan Multipl Skleroz'un (MS) etyopatogenezi hala bilinmemektedir. MS karmaşık, yinelenen ve sık sık ilerleyen bir hastalıktır. Multipl sklerozun güneş ışığına maruz kalmanın uzunluğu ve yoğunluğu ile D vitamini konsantrasyonları ile olumsuz ilişkili olduğu teorisi vardır, çünkü multipl skleroz sıklığı enlem arttıkça artar. Bu çalışmada, D vitamini takviyesi, MS ve D vitaminini metabolize eden CYP enzimleri CYP27B1 ve CYP24A1 arasındaki ilişkileri protein ekspresyon seviyelerinde incelemek için deneysel otoimmün ensefalomiyelit (DOE) için dişi C57BL/6 fare modeli kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Gr 1'in protein ekspresyon seviyeleri 1.00 olarak kabul edilmiş ve diğer grupların ekspresyonları Gr 1'e göre belirlenmiştir. Başlangıçta fareler dört gruba ayrılmıştır: Gr 1 (kontrol), Gr 2 (D vitamini destekli kontrol), Gr 3 (DOE) ve Gr 4. (D vitamini takviyeli DOE). Gruplar arasında CYP27B1 protein ekspresyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Ayrıca, CYP24A1 protein ekspresyonu açısından da gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Bununla birlikte, D vitamini takviyeli grupların (Gr 2 ve Gr 4) protein ekspresyonlarında kontrol gruplarına (Gr 1 ve Gr 3) kıyasla hafif bir azalma olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, CYP24A1 inhibitör tedavisi ve D vitamini takviyesinin, MS semptomlarının yoğunluğunun azaltılmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The etiopathogenesis of Multiple Sclerosis (MS), an inflammatory demyelinating autoimmune disease of the central nervous system, is still unknown. MS is a complex, recurring, and frequently progressing condition. There is a hypothesis that MS is adversely associated with the length and intensity of sunlight exposure and vitamin D concentrations since MS frequency rises with increasing latitude. A female C57BL/6 mouse model for autoimmune encephalomyelitis (EAE) was used in this investigation to examine the associations between vitamin D supplementation, MS, and the vitamin D metabolizing CYP enzymes CYP27B1, and CYP24A1 at the protein expression levels. Initially, mice were separated into four groups: Gr 1 (Control), Gr 2 (Vitamin D supplemented control), Gr 3 (EAE – MS Model), and Gr 4 (vitamin D supplemented EAE – MS Model). The protein expression levels of Gr 1 were adjusted to 1.00 fold, and expression levels of the other groups were determined relative to Gr 1. No statistically significant difference was observed in mice brain CYP27B1 and CYP24A1 protein expressions among the groups. However, there was a slight decrease in the mice brain CYP24A1 protein expressions of vitamin D supplemented groups (Gr 2 and Gr 4) compared to their control groups (Gr 1 and Gr 3). In conclusion, in the future both CYP24A1 inhibitor therapy and vitamin D supplementation might be tested out to assist reducing the intensity of MS symptoms.