Bazı iletken polimerlerin kil ve zeolit kompozitlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of clay and zeolite composites of some conductive polymers
- Tez No: 754317
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEYLAN, PROF. DR. SELÇUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda polimerlerin kullanım alanlarının genişlemesi nedeni ile yapısal, fiziksel, elektriksel ve optik özelliklerinin geliştirilmesi için polimer yapısına değişik katkı maddeleri eklenmesi ile polimer kompozitlerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada monomer olarak Anilin, Pirol ve İndol, yükseltgen olarak Cu(CIO4)2.6H2O (bakır perklorat hekza hidrat) ve H5IO6 (periyodik asit), ortamın asidik olmasını sağlamak içinde HCl (hidroklorik asit) kullanılmış ve poliindol, polipirol ve polianilin polimerlerinin değişik miktarlarda (0.5g - 1g- 2g) bentonit ve zeolit kullanılarak kompozitleri hazırlanmıştır. Daha sonra kompozit örnekleri elektriksel iletkenlik ölçümü, taramalı elektron mikroskobu (SEM), fourier dönüşümlü infrared spektrometresi (FTIR), termal analiz (TGA) ve X-ışını kırınımı difraktometresi (XRD) yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar polimer/zeolit ve polimer/bentonit kompozitlerinin oluştuğunu göstermektedir. PPy/Zeolit - PPY/Bentonit ve PANI/Zeolit – PANI/Bentonit kompozitlerinde iletkenliklerin zeolit ve bentonit miktarlarının artmasına bağlı olarak azaldığı, PI/Bentonit (0.5g) kompozitinde ise kayda değer bir değişim olmadığı tespit edilmiştir. Kompozitlerin termal kararlılıklarının polimerlerin termal kararlılıklarına göre daha yüksek olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the expansion of the usage areas of polymers in recent years, it is aimed to obtain polymer composites by adding different additives to the polymer structure in order to improve its structural, electrical and optical properties. In this study, Aniline, Pyrolle and Indole were used as monomers, Cu(CIO4)2.6H2O (copper perchlorate hexa hydrate) and H5IO6 (periodic acid) as oxidizers and HCI (Hydrochloric acid) were used to make the environment acidic and polyindole, polypyrrole and polyaniline polymers were used in different amounts (0.5g - 1g- 2g) bentonite and zeolite were prepared. Then, the composite samples were caharacterized using electrical conductivity measurement, scanning electron microscopy (SEM), Fourier transform infrared spectrometry (FTIR), thermal analysis (TGA), and X-ray diffraction difractometry (XRD) methods. The experimental results obtained show that polymer/zeolite and polymer/bentonite composites are formed. It was determined that the conductivity of PPy/Zeolite-PPy/Bentonite and PANI/Zeolite-PANI/Bentonite composites decreased due to increase in the amount of zeolite and bentonite, whereas there was no significant change in the PI/Bentonite (0.5g) composite. It has been understood that the thermal stability of composites is higer than the thermal stability of polymers.