Diyet polikliniğine başvuran hastaların duygusal yeme davranışı, koronavirüs anksiyetesi ve koronavirüs fobisinin beslenme durumuna etkisi
The effect of emotional eating behavior, coronavirus anxiety and coronavirus phobia on nutritional status of patients applying to the diet polyclinic
- Tez No: 838282
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, koronavirüs (COVID-19) pandemi döneminde diyet polikliniğine yönlendirilen 18-65 yaş arası bireylerin duygusal yeme davranışı, koronavirüs anksiyetesi düzeyi ve koronavirüs fobisinin beslenme durumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Katılımcılara anket formu ve Koronavirüs Fobisi ölçeği (C19P-S), Hollanda yeme davranışı anketi (DEBQ), Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) uygulanmıştır. Araştırmaya 143 kadın (%79,9), 36 erkek (%20,1) olmak üzere 179 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Beden kitle İndeksi (BKİ) sınıflandırmasına göre katılımcıların %2,8'i normal (n=5), %22,3'ü (n=40) fazla kilolu, %45,8'i (n=82) 1. derece obezite, %16,8'i (n=30) 2. derece obezite ve %12,3'ü (n=22) 3. derece obezite sınıfında yer almıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 39,3±11,6 (min:18, max:65) olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların %50,3'nün (n=90) COVID-19 geçirdiği, %49,7'sinin (n=89) geçirmediği tespit edilmiştir. COVID-19 olan bireylerin %35,6'sında (n=32) tat duyusunda değişiklik olmazken, %37,8'inde (n=34) hiç tat alamama, % 26,6'sında (n=24) tatları ayırt etmede zorlanma yaşandığı görülmüştür. COVID-19 geçiren bireylerin %50,0'sinde (n=45) iştahın değişmediği, değişen grupta ise %38,9'unda (n=35) arttığı ve %11,1'inde (n=10) azaldığı belirlenmiştir. Katılımcıların %50,8'i (n=91) COVID-19 döneminde beslenme alışkanlıklarının değişmediğini ifade ederken, %40,2'si (n=72) sağlıksız şekilde değiştiğini, %8,9'u (n=16) sağlıklı şekilde değiştiği ifade etmiştir. COVID-19 döneminde öğün sayısının değiştiğini belirten katılımcı sayısı %44,1'dir (n=79). Katılımcıların % 59,8'i (n=107) paketli ürün tüketim sıklıklarının arttığını, % 10,1'i (n=18) azaldığını ve %30,2'si (n=54) tüketimde değişiklik olmadığını belirtmiştir. Katılımcıların %68,2'sinin (n=122) ağırlıklarının arttığı tespit edilirken, %12,3'ünün (n=22) azaldığı ve %19,5'inin (n=35) ağırlıklarında değişiklik olmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların cinsiyetlerine göre ağırlık değişimlerinin farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir (X 2=14,2, p=0,01). Katılımcıların eğitim düzeylerine göre ağırlık değişimlerinin farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.(X 2=17,5, p=0,01). Medeni duruma göre kilo değişim düzeylerinin farklılık göstermediği tespit edilmiştir. (X 2=2,0 p=0,37). Katılımcılara uygulanan DEBQ sonuçlarına göre kısıtlı yeme alt boyutunun kilo değişimlerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (F=10,25, p=0,01).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of emotional eating behavior, coronavirus anxiety level and coronavirus phobia on the nutritional status of individuals aged 18-65 years who were referred to the diet clinic during the Coronavirus (COVID19) pandemic period. Participants were administered a questionnaire form and the Coronavirus Phobia scale (C19P-S), the Dutch eating behavior questionnaire (DEBQ), and the Coronavirus Anxiety Scale (CAES). A total of 179 people, 143 women (79.9%) and 36 men (20.1%), were included in the study. According to the Body Mass Index (BMI) classification, 2.8% (n=5) were classified as normal, 22.3% (n=40) as slightly obese, 45.8% (n=82) as grade 1 obesity, 16.8% (n=30) as grade 2 obesity, and 12.3% (n=22) as grade 3 obesity. The mean age of the participants was calculated as 39.3±11.6 (min:18, max:65). It was determined that the number of meals of the participants changed by 44.1% during the COVID-19 period. It was determined that 50.3% (n=90) of the participants had COVID-19 and 49.7% (n=89) did not. While there was no change in the sense of taste in 35.6% (n=32) of individuals with COVID-19, 37.8% (n=34) had no taste at all, 26.6% (n=24) had no taste discrimination strain was observed. It was determined that the appetite did not change in 50.0% (n=45) of individuals who had COVID-19, while it increased in 38.9% (n=35) and decreased in 11.1% (n=10) in the changed group. While 50.8% (n=91) of the participants stated that their eating habits did not change during the COVID-19 period, 40.2% (n=72) changed unhealthy, 8.9% (n=16) healthy. stated that it has changed. The number of participants who stated that the number of meals changed during the COVID-19 period was 44.1% (n=79). 59.8% (n=107) of the participants stated that the frequency of packaged product consumption increased, 10.1% (n=18) decreased and 30.2% (n=54) stated that there was no change in consumption. It was determined that the weights of 68.2% (n=122) of the participants increased, 12.3% (n=22) decreased and 19.5% (n=35) did not change their weights. It was determined that the weight changes of the participants showed differences according to their gender (X 2=14.2, p=0.01). It was determined that the weight changes of the participants differed according to their education level (X 2=17.5, p=0.01). It was determined that the weight change levels did not differ according to marital status. (X 2=2.0 p=0.37). According to the DEBQ results applied to the participants, it was determined that the restricted eating sub-dimension differed according to weight changes (F=10.25, p=0.01).