İstanbul'da özel bir beslenme ve diyet merkezine başvuran yetişkin bireylerin sağlıklı yeme indeksi ve duygusal iştah durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between healthy eating index and emotional appetite status among adults applying to a private nutrition and diet center in İstanbul
  1. Tez No: 1007103
  2. Yazar: AYŞE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde beslenme kalitesi ile duygusal yeme davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, İstanbul'da özel bir beslenme ve diyet merkezine başvuran 18–65 yaş aralığındaki bireyleri kapsamaktadır. Araştırmaya toplam 123 birey (94 kadın, 29 erkek) katılmıştır. Katılımcılardan elde edilen demografik, antropometrik ve yaşam tarzı verileri araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Beslenme kalitesini değerlendirmek için Sağlıklı Yeme İndeksi (SYİ), duygusal yeme durumunu belirlemek için Duygusal İştah Ölçeği (DİA) ve viseral yağlanma durumunu belirlemek için Viseral Adipozite İndeksi (VAI) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler ortalama ± standart sapma olarak verilmiş, iki grup arasındaki farklılıklar bağımsız örneklemler t-testi, üç ve daha fazla grup arasındaki farklılıklar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Değişkenler arası ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bulgulara göre, kadınların VAI ve DİA puanları erkeklere göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0.001). SYİ puanları açısından cinsiyetler arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). VAI risk gruplarına göre SYİ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmiş, düşük risk grubundaki bireylerin SYİ ortalamaları yüksek risk grubundakilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (F=104.44; p<0.001). Korelasyon analizinde DİA ile SYİ arasında negatif yönde (r=-0.382; p<0.01), DİA ile VAI arasında pozitif yönde (r=0.427; p<0.01), SYİ ile VAI arasında ise negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuç olarak, duygusal yeme davranışının artmasının bireylerin sağlıklı beslenme düzeyini azalttığı ve viseral yağlanma ile pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Bu bulgular, beslenme alışkanlıklarının duygusal durumdan önemli ölçüde etkilendiğini ve viseral yağlanma riskini azaltmak için bireylerde sağlıklı yeme farkındalığının artırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between nutritional quality and emotional eating behaviors among adult individuals. The research included adults aged 18–65 years who applied to a private nutrition and diet center in Istanbul. A total of 123 participants (94 females, 29 males) were included in the study. Demographic, anthropometric, and lifestyle data of the participants were collected using a questionnaire prepared by the researcher. The Healthy Eating Index (HEI) was used to assess dietary quality, the Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ) to evaluate emotional eating status, and the Visceral Adiposity Index (VAI) to determine visceral fat level. The data were analyzed using SPSS 22.0 statistical software. Descriptive statistics were presented as mean ± standard deviation, differences between two groups were evaluated by independent samples t-test, and differences among more than two groups were assessed by one-way analysis of variance (ANOVA). Correlations between variables were examined using Pearson correlation analysis. According to the results, females had significantly higher VAI and EMAQ scores compared to males (p<0.001). No significant difference was found in HEI scores between genders (p>0.05). HEI scores significantly differed among VAI risk groups (F=104.44; p<0.001), and the mean HEI score of the low-risk group was significantly higher than that of the high-risk group. Correlation analyses revealed a negative relationship between EMAQ and HEI (r=-0.382; p<0.01), a positive relationship between EMAQ and VAI (r=0.427; p<0.01), and a negative relationship between HEI and VAI (r=-0.614; p<0.01). In conclusion, it was determined that an increase in emotional eating tendency negatively affects nutritional quality and is positively associated with visceral adiposity. These findings highlight that emotional states have a significant influence on dietary behaviors, and promoting awareness of healthy eating habits may play a crucial role in reducing visceral fat accumulation and improving overall health outcomes.