Obez bireylerin sağlıklı yaşam davranışları ile yeme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between healthy life behaviors and eating habits of obese individuals
  1. Tez No: 939464
  2. Yazar: ÖZLEM METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde son yıllarda obezite prevalansında artış gözlenmektedir. Obezite oluşumunda bireylerin yeme alışkanlıkları ve yaşam davranışlarının etkisi en önemli sebepler arasında yer almaktadır. Bireylerin yeme alışkanlıklarını ve yaşam davranışlarını düzenleyerek obezite sıklığı azaltılabilir ve obezitenin komplikasyonlarının neden olduğu sağlık sorunları azaltılabilir. Bu çalışmada obez bireylerin sağlıklı yaşam davranışları ile yeme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 10.10.2024-10.01.2025 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 18-65 yaş arası 341 obez kişi dahil edildi. Araştırmacı tarafından hazırlanan hastanın sosyodemografik özellikleri, obezite hakkında bilgi, tutum ve davranış soruları, Sağlıklı Yaşam Davranışı Ölçeği ve Yeme Arzusu Kabullenme ve Davranış Ölçeğini içeren anket formu uygulandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25.0) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, the prevalence of obesity has been increasing in the world and in our country. The effect of individuals' eating habits and lifestyle behaviors is among the most important reasons for the formation of obesity. By regulating individuals' eating habits and lifestyle behaviors, the frequency of obesity can be reduced and health problems caused by complications of obesity can be reduced. This study aims to evaluate the relationship between obese individuals' healthy lifestyle behaviors and eating habits. Materials and Methods: The study included 341 obese individuals aged 18-65 who applied to Ankara Education and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between 10.10.2024-10.01.2025 and volunteered to participate in the study. A questionnaire form prepared by the researcher including the sociodemographic characteristics of the patient, information about obesity, attitude and behavior questions, Healthy Life Behavior Scale and Eating Desire Acceptance and Behavior Scale was applied. The data collected throughout the study were analyzed with IBM SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25.0) program. A p value of