Domates lekeli solgunluk virüsü izolatlarının genetik karakterizasyonu ve kilis biber genotiplerinin tepkisi
Genetic characterization of tomato spotted wilt virus isolates and response of Kilis pepper genotypes
  1. Tez No: 754350
  2. Yazar: FATMA KUNDAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR BÜLENT ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep ve Kilis illerindeki biber alanlarından toplanan domates benekli solgunluk virüsü (Tomato spotted wilt virus, TSWV) izolatlarının viral S RNA genomunun NSs (RNA susturma bölgeleri) ve NP (Nükleokapsid protein) bölgelerinin genetik yapısı, bu bölgelerdeki rekombinasyonların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Toplanan TSWV izolatları tütün bitkisinde çoğaltılmış, 7 izolatın S RNA genomunun NSs ve NP bölgelerinin kısmi dizinleri gen bankasında kayıtlı diğer TSWV izolatların dizinleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. NSs bölgeleri dikkate alındığında Türk TSWV biber izolatları İtalya'nın MG989674.1, HQ830187.1, Tsw dayanıklılık genini kıran DQ431238.1 izolatları ve kuş otunda enfeksiyon yapan Güney Kore'nin KC261973.1 izolatı ile aynı grupta yer almıştır. NP bölgesine göre izolatlar İspanya'nın MK922147.1 izolatı ile aynı grupta yer almış ve Macaristan'ın Tsw dayanıklılık genini kıran KJ649610.1 izolatına yakın bulunmuştur. İzolatların NSs bölgelerinde rekombinasyona rastlanmamış, NP bölgesinde ise dört farklı istatistik metoda göre rekombinasyon sinyali alınmıştır. TSWV-16 izolatının, İspanya MK922147.1 ile Arjantin MK524191.1 izolatının rekombinantı olabileceği belirlenmiştir. Kilis ili Elbeyli popülasyonundan geliştirilen 24 hattın etmene duyarlı oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the genetic structure of the NSs (RNA silencing suppressor) and NP (Nucleo capsid) regions of the S RNA fragment of TSWV isolates collected from pepper fields in Gaziantep and Kilis provinces, and to reveal the recombinations in these regions. The partial sequences of the NSs and NP regions of the S RNA genome of 7 isolates of TSWV multiplied in tobacco plant compared with the sequences of other TSWV isolates registered in the gene bank. Considering the NSs regions, TSWV pepper isolates were in the same group with Italian MG989674.1, HQ830187.1, DQ431238.1 isolates that overcame Tsw resistance, and KC261973.1 from South Korea, which caused disease in bird grass. Considering the nucleocapsid regions, it was in the same group with Spanish MK922147.1 isolate and was found close to Hungarian KJ649610.1 isolate, which overcame Tsw resistance. No recombination was found in the NSs regions of the isolates, and recombination signals were obtained in the NP region according to four different statistical methods. It was determined that the TSWV-16 isolate could be recombinant of MK922147.1 and MK524191.1 isolate. It was determined that 24 lines developed from the Elbeyli population of Kilis Province were susceptible to the pathogen