Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin çeşitli psikososyal (sosyal ve bireysel) faktörler açısından incelenmesi
Examination of physical activity level of secondary school students in terms of various psychosocial (social and individual) factors
- Tez No: 754383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY YILDIZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN FİZİKSEL AKTİVİTE DÜZEYİNİN ÇEŞİTLİ PSİKOSOSYAL (SOSYAL VE BİREYSEL) FAKTÖRLER AÇISINDAN İNCELENMESİ Mehmet Sıraç AKPINAR Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Eskişehir Teknik Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Eylül 2022 Danışman: Doç. Dr. Günay YILDIZER Bu tez çalışmasının amacı; öğrencilerin çeşitli psikososyal değişkenler açısından fiziksel aktivite düzeylerini ilişkisel bir model ile incelemektir. Bu bağlamda araştırmaya dahil edilen değişkenler sosyal ve bireysel (ebeveyn desteği, akran desteği, fiziksel aktiviteye yönelik bireyin tutumu) değişkenlerdir. Bu değişkenler arasında öğrencilerin toplam aktivite düzeyleri bağımlı değişken olarak ele alınırken, bu değişkeni oluşturan iki alt gözlenen değişken öğrencilerin kendilerinin raporladıkları okul içi aktivite düzeyleri ve okul dışı aktivite düzeyleridir. Araştırma 346 öğrenci ve bunların ebeveyni olan 346 veli olmak üzere toplam 692 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Bu değişkenler ile öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerini tutum, aile desteği ve öğrencilerin akran ve ebeveynlerinden gördüklerine inandıkları destek yordama durumunu inceleyen yapısal eşitlik model oluşturulmuştur. Yapısal eşitlik modelinin yürütülmesi için öncelikli olarak veri setinin normalliği test edilmiştir. Bu bağlamda araştırmaya dahil edilen tüm değişkenler için varyasyon katsayılarının 17,29 ve 33,80 arasında değiştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXAMINATION OF PHYSICAL ACTIVITY LEVEL OF SECONDARY SCHOOL STUDENTS IN TERMS OF VARIOUS PSYCHOSOCIAL (SOCIAL AND INDIVIDUAL) FACTORS Mehmet Sıraç AKPINAR Department of Physical Education and Sports Eskişehir Technical University, Institute of Graduate Programs, September 2022 Supervisor: Doç. Dr. Günay YILDIZER The aim of this thesis study; To examine students' physical activity levels in terms of various psychosocial variables with a relational model. In this context, the variables included in the study are social and individual (parental support, peer support, individual's attitude towards physical activity) variables. Among these variables, the total activity levels of the students are considered as the dependent variable, while the two sub-observed variables that make up this variable are the students' self-reported in-school activity levels and out-of-school activity levels. The research was carried out with a total of 692 people, including 346 students and their parents, 346 parents. With these variables, a structural equation model was created that examines the predictive status of students' physical activity levels, attitudes, family support, and the support that students believe they receive from their peers and parents. For the execution of the structural equation model, the normality of the data set was tested first. In this context, it is seen that the coefficients of variation for all the variables included in the study vary between 17.29 and 33.80.