Karadeniz Teknik üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi gastroenteroloji polikliniğine 1 Ocak 2010-07 Nisan 2021 tarihleri arasında başvuran kronik hepatit C tanılı hastaların oral tedavi yanıtlarının geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of oral therapy response of with chronic hepatitis C, WHO applied to Karadeniz Technical University Medicak Faculty Farabi Hospital Gastroenterology outpatient clinic between January 1, 2010- April 7, 2021
  1. Tez No: 754405
  2. Yazar: EMRE SELİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Dünya çapında sirozun en önde gelen sebeplerinden bir tanesi Hepatit C virüsü (HCV) enfeksiyonudur. Son yıllarda HCV enfeksiyonu tedavisinde; HCV replikasyonunu inhibe ederek virüsün eliminasyonunu sağlayarak kür oluşturan doğrudan etkili antivirallerin (DEA) kullanıma girmesiyle tedavide önemli derecede başarılar sağlanmıştır. Çalışmamızda Kronik Hepatit C (KHC) hastalarının DEA rejimleri ile tedavi başarısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 16.11.2020 tarihli 2020/310 protokol numaralı etik kurulu onayı ile başlanmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji polikliniğine 2010-2021 yılları arasında başvuran KHC tanısıyla takip edilen ve DEA tedavi alan hastaların tedavi yanıtları geriye dönük olarak değerlendirildi. Bulgular: DEA ile tedavi alan toplam 117 hasta değerlendirildi. Değerlendirmeye alınan hastaların %54,7'sini erkek cinsiyet oluşturmaktaydı. Hastaların %66,7'si tedavi naif iken, %58,1'i non-sirotikti. Genotip 1 %88,9'luk oranla en sık görülen genotipti. Hastaların %76,9'unda komorbid hastalık mevcuttu. Bu komorbid hastalıklar içerisinde en sık görüleni %40,2 ile hipertansiyondu. Paritaprevir-Ritonavir-Ombitasvir-Dasabuvir (PrOD) tedavi rejimi verilen hasta grubu %31,6, Sofosbuvir/Ledipasvir (SOF/LDV) verilen hasta grubu %53 ve Glekaprevir+Pibrentasvir (GLE+PIB) tedavi rejimi verilen hasta grubu %15,4 olarak saptandı. Tüm hastalarda tedavinin 4. haftasında HCV-RNA %82,1 oranında negatifleştiği bulundu. Hastaların tedavi sonu yanıtı %97,6, KVY12 oranı %93,9 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the leading causes of cirrhosis worldwide is hepatitis C virus (HCV) infection. In the treatment of HCV infection in recent years; Significant success has been achieved in the treatment with the introduction of direct-acting antivirals (DEA), which create cure by inhibiting HCV replication and eliminating the virus. In our study, it was aimed to evaluate the success of treatment with IDA regimens in Chronic Hepatitis C (CHC) patients. Materials and Methods: The study started with the approval of the ethics committee with protocol number 2020/310 dated 16.11.2020. The treatment responses of patients who were followed up with the diagnosis of CHC and treated with DAA between 2010-2021, who applied to the Gastroenterology outpatient clinic of Karadeniz Technical University (KTU) Faculty of Medicine, were evaluated retrospectively. Findings: A total of 117 patients treated with DEA were evaluated. Male gender comprised 54.7% of the patients included in the evaluation. While 66.7% of the patients were treatment-naive, 58.1% were non-cirrhotic. Genotype 1 was the most common genotype with a rate of 88.9%. Comorbid disease was present in 76.9% of the patients. The most common of these comorbid diseases was hypertension with 40.2%. The patient group given Paritaprevir-Ritonavir-Ombitasvir-Dasabuvir (PrOD) treatment regimen was 31.6%, the patient group given Sofosbuvir/Ledipasvir (SOF/LDV) 53%, and the patient group given Glecaprevir+Pibrentasvir (GLE+PIB) treatment regimen was found to be 15.4%. It was found that HCV-RNA became negative at a rate of 82.1% in the 4th week of treatment in all patients. The post-treatment response of the patients was 97.6%, and the SVR12 rate was 93.9%.