Enhancing self-efficacy levels of efl teachers: A suggested model for tertiary level
İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik düzeylerinin artırılması: Üniversite hazırlık düzeyi için bir model önerisi
  1. Tez No: 754406
  2. Yazar: AYŞENUR HOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik düzeylerini yönetim, planlama ve öğretim olmak üzere üç alt boyut açısından incelemektir. Yarı-deneysel araştırma tasarımıyla yürütülen bu çalışma, aynı zamanda, İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik düzeylerini artırmak için bir müdahale programının etkilerini araştırmayı ve bu nedenle yükseköğrenim düzeyinde öz-yeterlik gelişimi için bir müdahale modeli önermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, mevcut çalışma, başlangıçta kırk öğretmen ve uygulama sırasında yedi öğretmen ile yürütülmüştür. Katılımcılar, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Türkiye'de bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda halen ders veren Yabancı Dil olarak İngilizce öğreten öğretim görevlileridir. Betimleyici nicel veriler için, İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik düzeylerini belirlemek amacıyla Chiang (2008) tarafından geliştirilen İngilizce Öğretmenlerinin Yeterlik Ölçeği (ETES) kullanılmıştır. Daha sonra, yedi kişiden oluşan bir deney grubuna İngilizce okutmanlarının öz-yeterlik düzeylerini artırmak için bir müdahale programı uygulanmıştır. Uygulama süreci sonunda, müdahale programının etkili olup olmadığını görmek için ETES'ten elde edilen ön test ve son test puanları kullanılarak bir karşılaştırma analizi yapılmıştır. Nitel veriler ise, uygulama sonunda yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden ve müdahale programı sırasında elde edilen çevrimiçi girdilerden toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 22.0, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik düzeylerinin yüksek olduğunu, yani öğretmenlerin kendilerini öğretme becerilerinde yeterli olarak algıladıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, sonuçlar deney grubundaki öğretmenlerin kontrol grubuna göre öz-yeterlik düzeyi olarak daha yüksek puan aldığını göstermiştir. Müdahale programına katılan öğretmenlerin uygulama sonrası öz-yeterlik düzeyleri ile kontrol grubunun öz-yeterlik düzeyleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Nitel veriler ayrıca müdahale modelinin, öğretmenlerin özgüven kazanma, öz farkındalığı artırma ve öğretme becerilerinde yeterlik açısından olumlu etkilediğini göstermiştir. Son olarak bulgular, çalışmadaki İngilizce okutmanlarının en etkili öz-yeterlik kaynağı olarak ustalık deneyimlerine en büyük önemi atfettiklerini göstermiştir. Bu bulgular doğrultusunda, çalışma, öz-yeterlik geliştirme programlarına ilişkin ilave öneriler ve çıkarımlarla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the self-efficacy levels of EFL teachers in terms of three subdimensions which are management, planning and instruction. Conducted with quasi-experimental research design, it is also aimed to explore the effects of an intervention program to enhance the self-efficacy levels of EFL teachers, and therefore suggest an intervention model for self-efficacy development for tertiary level. For these purposes, the current study was conducted with forty teachers at the beginning, and seven teachers during the intervention. The participants were EFL instructors currently teaching in English preparatory school of a state university in Turkey during 2021-2022 academic year. Regarding the quantitative data for descriptive purposes, the EFL Teacher Efficacy Scale (ETES), which was developed by Chiang (2008) was used to find out the self-efficacy levels of EFL teachers. Later, an intervention program was implemented to increase the self-efficacy levels of EFL instructors including seven teachers. At the end of the implementation process, a comparison analysis was conducted with the use of the pre-test and post-tests scores obtained from the ETES to see whether the intervention program was effective or not. The qualitative data was gathered from the semi-structured interviews conducted at the end of the implementation and the online entries obtained during the intervention program. SPSS 22.0 was used to analyze the quantitative data while content analysis was used for the analysis of the qualitative data. The results revealed that the self-efficacy levels of EFL teachers were high, meaning that the teachers perceived themselves efficacious in their teaching abilities. Furthermore, the results showed that the teachers in the experimental group scored higher that the control group. A statistically significant difference was also found between the self-efficacy levels of the teachers participating in the intervention program and those of the control group after the implementation. The qualitative data also illustrated that the intervention model positively affected the teachers in terms of gaining self-confidence, increasing self-awareness and efficacy in their teaching abilities. Finally, the findings indicated that the EFL instructors in the study attributed the greatest importance to mastery experiences as the most influential source of self-efficacy. In line with those findings, the study ends with further recommendations and implications in the self-efficacy development programs.