Measuring uncertainty using survey based datasets
Anket verisi kullanarak belirsizlik ölçümü
- Tez No: 754410
- Danışmanlar: DR. CEM ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu makale, Philadelphia Federal Rezerv Bankası'nın Profesyonel Tahminciler Anketinden elde edilen reel GSYH büyümesi, TÜFE ve Kişisel Tüketim Harcamaları'nın nokta ve yoğunluk tahminlerini incelemektedir. Anket katılımcıları, temel makroekonomik bileşenler üzerinde nokta tahminleri sunarken; yoğunluk tahminleri olarak adlandırılan, ilgili göstergenin belirtilen aralıklıkta olma olasılığına duydukları inançları, açıklamaktadırlar. Genellike, belirsizliğin ölçümü, yalnızca nokta tahminleri veya yalnızca yoğunluk tahminleri kullanılarak, anlaşmazlık ve belirsizlik kavramlarını ayrı ayrı elen alan, parametrik olmayan bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Anlaşmazlık ve belirsizlik arasındaki zayıf ilişkiyi göz önünde bulundurarak, bu iki kavramı, stokastik oynaklığın hem anket tahminlerine hem de ortalama sürece ayrı ayrı oturtulduğu, çift stokastik oynaklık modeli altında birleştiriyoruz. İlk olarak, anket katılımcıları tarafından sağlanan yalnızca nokta tahminlerini içeren modeli ele alıyoruz. İkinci olarak, hem nokta tahminlerini hem de yoğunluk tahminlerinin ortalamasını bulunduran bir model oluşturuyoruz. Son olarak, anket yoğunluğu tahminlerinden elde edilen varyansı da modele dahil ediyoruz. Sonuç olarak, geleneksel anlaşmazlık ve belirsizlik ölçülerinin parametrik çerçevede birleştirildiği yeni belirsizlik ölçüleri elde ediyoruz.Bu yeni ölçüler ile, ortalama belirsizlik ile nihai tahminleri çevreleyen belirsizliği ayrıştırıyoruz. Bu iki farklı belirsizlik kaynağının farklı zaman dilimlerinde ortaya çıkabileceklerini gösteriyoruz. Bu bulgunun önemli bir örneğini, Covid-19 pandemisinde ortalama süreci çevreleyen belirsizliğin artmasında gözlemliyoruz. Buna ek olarak, modele yoğunluk tahminlerinin ortalaması ve varyansı dahil edildiğinde, sonuçlar önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. GSYH büyüme tahminlerinin, pandemi dönemi dışındaki dönemlerde, hem stokastik oynaklığı hem de ortalama stokastik oynaklığı azalmaktadır. Ancak, TÜFE ve Kişisel Tüketim Harcamaları tahminleri için, stokastik oynaklık azalırken, ortalama stokastik oynaklık sabit kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper studies point and density forecasts of real GDP growth, CPI and PCE from the Federal Reserve Bank of Philadelphia's Survey of Professional Forecasters. While survey participants provide point predictions on key macroeconomic aggregates, they also provide their subjective beliefs in the form of probabilities attached to certain intervals, which is denoted as density predictions. Typically, measurement of uncertainty is performed nonparametrically using only point predictions or only the density predictions leading to distinct concepts of disagreement and uncertainty. Considering the weak relationship between disagreement and uncertainty, we combine these two concepts under a double stochastic volatility model in a unified framework where stochastic volatility is embedded to both survey predictions and to the mean process separately. First, we consider the model with only point predictions provided by survey participants. Second, we construct a model considering both point and density predictions, where we combine the information only related to the first moment. Finally, we include the observed second moments extracted from the survey density forecasts to the model. As a result, we obtain new measures of uncertainty where traditional disagreement and uncertainty measures are distilled in the parametric framework. The new measures disentangle smoothly the uncertainty surrounding the final predictions from the mean process. We show that these two distinct sources of uncertainties do not necessarily coincide, but they might arise in distinct time periods. A major example of this finding is the rise of uncertainty surrounding the mean process during Covid-19 pandemic induced economic turmoil. In addition, the inclusion of density forecasts' first and second moments to the model alter the results significantly. For GDP growth predictions, both stochastic volatility and the mean stochastic volatility decreases except for the pandemic period. But for CPI and PCE predictions, while the stochastic volatility decreases, their mean stochastic volatility remains unchanged.