Sosyal bilgiler öğretiminde işbirlikli argümantasyon yönteminin öğrencilerin akademik başarısı, argümantasyon düzeyleri ve işbirlikli öğrenme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of cooperative argumentation method in social studies teaching on students' academic achievement, argumentation levels and cooperative learning skills
- Tez No: 754418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA TAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal bilgiler öğretiminde işbirlikli argümantasyon yönteminin öğrencilerin akademik başarısı, argümantasyon düzeyleri ve işbirlikli öğrenme becerileri üzerindeki etkisi ortaya koymaktır. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul'un Bakırköy ilçesinde bulunan bir ortaokulda 6.sınıfta öğrenim gören 78 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma desen kullanılmış olup nicel boyutunda öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel yöntem; nitel boyutunda ise eylem araştırması yönteminden yararlanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Yönetime Katılıyorum Başarı Testi, Torun (2015) tarafından geliştirilen Argümantasyon Değerlendirme Rubriği, Burak (2020) tarafından geliştirilen İş Birlikli Öğrenme Becerisi Ölçeği ve Görüşme Formu olmak üzere dört farklı veri toplama aracı ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde t-testi ve betimsel istatistikler; nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre iş birlikli öğretim destekli argümantasyon yöntemi ile işlenen derslerin programın öngördüğü yöntemle işlenen derse göre daha başarılı oldukları ve argümantasyon yönteminin öğrenciler arasında iş birliği becerisinin olumlu yönde gelişmesinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Argümantasyon yönteminin öğrencilerin süreç içerisinde argüman oluşturmalarında etkili olduğu ve öğrencilerin ilk etkinlikten son etkinliğe doğru argüman geliştirme seviyelerinde artış olduğu ve kaliteli argümanlar ürettikleri, bazı öğrencilerin gerekçe, destekleyici ve çürütücü bileşenlerini kullanmada zorlandıkları tespit edilmiştir. Görüşme formu sonucunda öğrencilerin uygulamaya yönelik olumlu yönde düşüncelere sahip olduğu tespit edilmiş, öğrenciler uygulamanın bilgiyi anlamlandırmada, arkadaşları ile iletişim becerilerinin güçlenmesinde, duygu, düşünce ve ifade edebilme becerilerinin gelişmesinde, derslerin güzel, eğlenceli geçmesinde; sosyal bilgiler dersi ve diğer derslerde de kullanmak istedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of cooperative argumentation method on students' academic success, argumentation levels and cooperative learning skills in social studies teaching. The study was carried out with 78 6th grade students in a secondary school in the Bakırköy district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. Mixed design was used in the research and the quantitative dimension of the quasi-experimental method with pretest-posttest control group; In the qualitative dimension, the action research method was used. The data were obtained with four different data collection tools: I Agree with Management Achievement Test developed by the researcher, Argumentation Evaluation Rubric developed by Torun (2015), Collaborative Learning Skills Scale developed by Burak (2020) and Interview Form. t-test and descriptive statistics in the analysis of quantitative data; Content analysis method was used in the analysis of qualitative data. According to the findings, it was concluded that the lessons taught with the cooperative teaching supported argumentation method were more successful than the lessons taught with the method prescribed by the program, and the argumentation method was effective in the positive development of cooperation skills among students. It has been determined that the argumentation method is effective in creating arguments in the process and the students' level of argument development from the first activity to the last activity increases and they produce quality arguments, and some students have difficulties in using the justification, supporting and rebuttal components. As a result of the interview form, it was determined that the students had positive thoughts about the application. It was concluded that they wanted to use it in social studies course and other courses as well.