Çevre eğitimi kapsamında geliştirilen fetemm etkinliklerinin ortaokul fen bilimleri dersi öğrencilerinin çevre eğitimi ve fetemm eğitimine yönelik tutumları üzerine etkisi
The impact of stem activities developed within the scope of environmental education on the attitudes of middle scholl science students towards environmental education and stem education
- Tez No: 754419
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNAY BALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülkemizde öğretilen bilginin kalıcılığının sağlanabilmesi için verilen teorik bilgilerin günlük yaşam problemlerinin çözümünde kullanılması ve doğa ile karşılıklı etkileşim içinde olması gerekmektedir. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için fen bilimleri dersi içeriğinde yer alan çevre eğitimi konularının FeTeMM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimi aracılığıyla verilmesi öğrenmede verimliliği arttırabilir. Çevre eğitimi ve FeTeMM eğitiminin bir bütün halinde sunulması öğrencinin çevresinde oluşan problem ve durumları fark ederek çözümünde aktif rol alınmasına fırsat sunar. Bu çalışmanın amacı, çevre eğitimi kapsamında geliştirilmiş olan FeTeMM etkinliklerinin fen bilimleri dersi öğrencilerinin çevre eğitimi ve FeTeMM eğitimine yönelik tutumlarını incelemektir. Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden iç içe desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında Ön test-Son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış olup nitel kısmında ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma grubu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında okuyan ve Fen Bilimleri dersinde öğrenim görmekte olan 30 öğrenciden oluşmuştur. Çalışma grubu olarak belirlenen iki sınıftan bir sınıf deney grubunu oluştururken bir sınıf kontrol grubunu oluşturmuştur. Sınıfların deney ve kontrol grubu olarak atanmaları rastgele yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Çevre Eğitimi Tutum ölçeği, STEM Tutum ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen verilere göre Çevre Eğitimi kapsamında geliştirilen FeTeMM etkinliklerinin uygulandığı dersler ve Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programının uygulandığı derslerde öğrenim gören öğrencilerin Çevre Eğitimi Tutum Ölçeği ve STEM Eğitimi Tutum Ölçeği ön test-son test sonuçları arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Çevre Eğitimi kapsamında geliştirilen FeTeMM etkinliklerinin uygulandığı deney grubu ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme sonucunda öğrencilerin derse ve etkinliklere olumlu yönde bir tutum sergiledikleri ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulguların tartışılması sonucunda Çevre Eğitimi ve FeTeMM Eğitiminin bütünleştirilmesinin gelecekteki çalışmalara fikir oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the permanence of the knowledge taught in our country, the theoretical knowledge given should be used in the solution of daily life problems and should be in mutual interaction with nature. In order to meet this need, environmental education subjects included in the content of science courses can be given through STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) education, which can increase efficiency in learning. Presenting environmental education and STEM education as a whole provides the opportunity for the student to take an active role in the solution by recognizing the problems and situations that occur around him. The aim of this study is to examine the attitudes of science course students towards environmental education and STEM education of STEM activities developed within the scope of environmental education. In the study, nested design, one of the mixed research methods, was used. In the quantitative part of the study, a semi-experimental design with pretest-posttest control group was used, and in the qualitative part, a semi-structured interview form was used. The study group consisted of 30 students studying in the 2020-2021 academic year and studying in the Science course. While one class formed the experimental group from the two classes determined as the study group, one class formed the control group. The assignment of classes as experimental and control groups was made randomly. Environmental Education Attitude scale, STEM Attitude scale and semi-structured interview form were used as data collection tools in the study. According to the data obtained at the end of the study, no significant difference was found between the Environmental Education Attitude Scale and STEM Education Attitude Scale pre-test-post-test results of the students studying in the courses in which STEM activities developed within the scope of Environmental Education were applied and the courses in which the Science Curriculum was applied. As a result of the semi-structured interview with the experimental group in which the STEM activities developed within the scope of Environmental Education were applied, it was revealed that the students exhibited a positive attitude towards the lesson and activities. As a result of the discussion of the findings, it is expected that the integration of Environmental Education and STEM Education will form an idea for future studies.