Lamine camlar ve PVB (Polyvinyl butyral) konusunda bir araştırma
Laminated glasses and polyvinyl butyral (PVB)
  1. Tez No: 75442
  2. Yazar: BURHAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET LAMINE CAMLAR VE POLYVINYL BUTYRAL (PVB) Lamine cam, iki veya daha fazla cam tabakasının yüksek sıcaklık (145°C) ve basınç (13 bar) altında bir veya birden fazla Du Pont BUTACÎTE® PVB ara tabakasıyla birleştirilmesinden elde edilmiş ve çok yüksek mekanik dayanım özellikleri kazandırılmış bir malzemedir. Cam kullanımı ile ilgili bütün sınırlan ortadan kaldırarak, yapılarda cam kırılma risklerinin olduğu başüstü camlamalar ile her türlü emniyet ve güvenlik önlemlerinin istendiği yerlerde, rahatlıkla kullanılabilen çağdaş bir yapı malzemesi olarak günlük yaşantımızdaki yerini almıştır. Bu çalışmada, Dünya'da ve Türkiye'de camın tarihçesine, ardından da kısaca camın fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerine değinilecektir. Daha sonra da yapı malzemesi olarak camlar sınıflandırılacak, lamine camların sınıflandırma içindeki yerleri belirtilerek diğer cam yapı malzemeleriyle ilişkileri anlatılacaktır. Böylece ön konular hakkında bilgiler verilerek asıl tez konusu olan lamine camlara ve oradan da PVB konusuna gelinmiş olacaktır. Bu aşamadan sonra lamine cam konusu daha detaylı ele alınacak; lamine camların teknik, mekanik özellikleri ve bileşenleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilecektir. Lamine camların mekanik dayanımları konusunda yapılmış deneylere yer verilecek, deney sonuçlan tablolar halinde ifade edilecektir. Lamine camların fabrika yerinde üretimi izlenerek hazırlanmış üretim şeması üzerinde, şekil ve fotoğraflan ile detaylı olarak lamine cam üretimi, üretim aşamaları anlatılacaktır. Lamine camların kullanım alanlarına da değinildikten sonra PVB konusuna gelinecektir. PVB konusunda yeterli teknik ve mekanik bilgiler verilecektir. PVB'nin lamine camlarda mekanik dayanıma etkileri ve lamine camlarda PVB kullanımım gerektiren sebepler anlatılarak PVB ve lamine cam konulan bitirilecektir.Gerekli yerlerde verilecek ilgili standartlar, şema, şekil, tablo ve fotoğraflarla zenginleştirilip desteklenen konuların görsel olarak da algılanması yoluyla daha kolay anlaşılması ve kavranması sağlanacaktır. Bir sonraki aşamada, tez yazarı tarafından tasarlanmış, lamine ahşap taşıyıcı sistemli, kabuk sistemi lamine cam kullanılarak örtülmüş, kapalı bir yüzme havuzu mimari olarak ele alınacak ve tasarım ilkeleri anlatılacaktır. Son olarak da Türkiye ve Dünya'da lamine cam kullanılmış önemli yapılardan örnekler verilerek bitirilecektir.
Özet (Çeviri)
Laminated glass is a material being produced with combining of two or more glass layers with one or more Du Pont BUTACITE® PVB (Polyvinyl Butyral) interlay under high temperature (145 °C) and pressure (13 bar) to gain features of high mechanical resistant. Up to date, as a contemporary building material, laminated glass has taken place in our life-by removing all restrictions concerning the use of glass-at places where the risk of breaking exists, like at headover glazing and where safety and security precautions are required. In this study you're holding, first the history of glass in the world and in Turkey will be explained, afterwards briefly the physical, chemical and mechanical properties. Then, glasses will be classified as building materials, while the place of laminated glasses in this classification and its relation with other glasses as building materials will be shown. Thus, you'll be given information about pre-topics, before the main subject of this thesis about laminated glass and PVB has been reached. After this step, laminated glasses will be examined more detailed; informations about technical and mechanical properties of laminated glass, so as its compounds will be given. Besides this, experiments about the mechanical resistance of laminated glasses including their results will be shown as tables. Flow charts containing figures and photos about the production process of laminated glasses in factories will also be explained. PVB's properties will be shown, after the usage areas of laminated glasses have been mentioned. Sufficient informations about technical and mechanical features of PVB will also be given. Meanwhile, impacts of PVB on the mechanical resistance of laminated glasses and reasons of using PVB in laminated glasses will be explained, before this thesis has been finished. XVIRelated standarts, charts, figures, tables and photos will be presented at necessary points, to make it easier to also visually understand and percept the matter. In the following chapter, the design principles of a swimming-pool-planned by the thesis author-standing on a laminated wooden structural system and covered by a shell consisting of laminated glasses, will be taken to consideration as an example. At last, important examples in Turkey and in the world, where laminated glasses have been used, will be shown and this thesis will come to end.