Avrupa Birliği genel veri koruma tüzüğünün kişilerin gizliliğininkorunması konusunda ticari işletmeler üzerindeki etkisi
The impact of the general data protection regulation on commercial enterprises regarding the protection of personal privacy
- Tez No: 754437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TAN DEHMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çoğu işletme büyük miktarlarda tüketici verisi toplar. Dünyadaki neredeyse her internet kullanıcısını kapsayan çok büyük miktarlarda veri noktası vardır. İşletmeler, veri sahiplerinin kişisel verilerini toplayarak ve işleyerek bundan ciddi kazançlar elde etmektedir. Veriler toplandığında, bir kullanıcının sanal kimliği oluşturulur ve kaydedilir. Veri toplama ve sanal kimliklerle ilgili sorunlar, bunların isabetsiz olmasıdır. Kullanıcı verilerinin toplanması, güvenlik sorunları, ayrımcılığı teşvik edebilecek veri segmentlerinin oluşturulması, hedefli reklamlar gibi bir dizi soruna yol açabilir. Verilerin ekonomik faaliyetlerde kullanımı ve rolündeki hızlı değişimin yanı sıra verilerin kötüye kullanımı, düzenleyici çerçevede bir değişimi gerektirmiştir. Avrupa Birliği'nin 95/46 sayılı önceki Veri Koruma Direktifi'nin teknoloji sektöründeki yeni gelişmelere ayak uyduramaması nedeniyle, AB düzeyinde veri koruma ve gizliliğe ilişkin kapsamlı bir mevzuatın kabul edilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Direktif ayrıca, Avrupa Birliği üye ülkelerinin veri koruma yasaları arasında yeknesaklık ve tutarlılık sağlama yönündeki temel hedeflerini de gerçekleştiremiyordu. 2016/679 sayılı Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (General Data Protection Regulation-GDPR), AB sınırlarını aşan önemli bir etkiye sahip olan en kapsamlı mevzuattır. Tüzük teorik olarak veri sahiplerinin temel haklarını korumanın yanı sıra her iki tarafın hakları arasında denge oluşturmak amacıyla işletmeleri de desteklemektedir. Bu yüksek lisans tezi dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, veri toplamanın neden önemli olduğu analiz edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Avrupa'da veri korumanın yasal arka planı incelenmiştir. Sonraki bölümde Tüzüğün kapsamı, veri sahiplerine sağladığı haklar, veri işleyen şirketlere getirdiği yükümlülükler ve getirdiği yenilikler incelenmiştir. Bu yüksek lisans tezinin son bölümünde ise Tüzüğün veri sahipleri ile işletmeler arasındaki dengeyi sağlamada başarılı olup olmadığı araştırılmaktadır. Buna ek olarak, belirli işletme yapılarının bu Tüzüğe uyum sağlamada karşılaştıkları mevcut zorluklar ele alınmaktadır. İlaveten, bu tez, konunun kapsamlı bir analizini hazırlamak için akademisyen ve profesyonellere ait farklı görüşler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Most businesses collect large amounts of consumer data. There are huge amounts of data points that cover nearly every internet user in the world. By collecting and processing personal data of data subjects, businesses are making serious profit from it. When data is collected, a virtual identity of a user is created and saved. The problems with data collection and virtual identities are their inaccuracy. Collection of user data can lead to a series of problems, such as security issues, creation of data segments which can encourage discrimination, targeted ads. The rapid change in the use and role of data in economic activity, as well as misuse of data require a shift in the regulatory framework. Since 95/46 numbered previous Data Protection Directive was not up to date with new developments in the technology sector, there was a need to adopt a comprehensive legislation about data protection and privacy at the EU level. The Directive was also unable to accomplish its primary objectives of ensuring uniformity and consistency among European Union member states' data protection laws. European Union General Data Protection Regulation numbered 2016/679 is the most comprehensive piece of legislation that has a significant impact that goes beyond the boundaries of the EU. GDPR theoretically protects the fundamental rights of data subjects as well as supports businesses to create a balance between the rights of both sides.This master's thesis concludes four main parts. In the first part, the reason why data collection is important is tried to be analysed. The second part looks at the legislative background of data protection in Europe. The next part examines the scope of GDPR, rights that are given to data subjects, obligations that are put on to data processing companies and novelties that have been brought by it. The last part of this master's thesis explores whether the GDPR is successful in maintaining the harmony between data subjects and businesses. Additionally, it addresses the existing difficulties that particular business structures face in complying with this Regulation. In addition, this thesis presents diverse viewpoints from academics and professionals in order to prepare a thorough analysis of the topic.