Kırsal kesimde öğrenim gören 5. sınıf öğrencilerine yönelik matematiksel modelleme etkinliklerinin öğrencilerin problem çözme, motivasyon ve tutumlarına etkisi
The effect of mathematical modeling activites for 5th grade students in countryside on problem solving, motivation and attitudes of students
- Tez No: 754449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı matematiksel modelleme etkinliklerinin kırsal kesimdeki 5. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerisi, matematiksel motivasyon ve matematiğe yönelik tutumlarında etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada uygun/kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış olup, araştırmanın örneklemini Van'ın Muradiye ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Problem Çözme Becerisi Ölçeği, Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği ve Öğrenmede Motive Edici Stratejiler Ölçeği'nin motivasyon kısmı temel alınarak hazırlanmış Matematik Motivasyon Ölçeğinin uygulanması yoluyla elde edilmiştir. Ayrıca matematiksel modelleme etkinlikleri deneyimine ilişkin öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Nicel verilerin analizi SPSS programı ile çözümlenmiştir. Kırsal kesimde öğrenim gören beşinci sınıf öğrencilerinde matematiksel modelleme uygulamalarının; öğrencilerin problem çözme becerisi, matematiksel motivasyon ve matematiğe yönelik tutum açısından ön test son test puanları arasında anlamlı farklılıklar bulunmadığı tespit edilmiştir. Ancak alt boyutlarda bazı artışlar olduğu tespit edilmiştir. Problem çözme becerisi alt boyutlarından anlama, uygulama, değerlendirme artış meydana geldiği görülmüştür. Matematik dersine yönelik motivasyon alt boyutlarından içsel hedef yönelimli, dışsal hedef yönelimli, öğrenme inancı, öz yeterlik düzeylerinde artış meydana geldiği görülmektedir. Matematik dersine yönelik tutumda hoşlanma alt boyutunda artış meydana geldiği görülmektedir. Matematiksel modelleme etkinliklerinin kırsal kesimde öğrenim gören öğrencileri destekleyecek şekilde yeniden yapılandırılarak daha uzun soluklu çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether mathematical modeling activities affect the problem-solving skills, mathematical motivation, and attitudes of 5th-grade students in rural areas. In the research, a semi-experimental design with a pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods, was used. A convenient/easy sampling method will be used on 5th-grade students studying in a public school in the Muradiye district of Van in this research. The data of the study were obtained by applying the Problem Solving Skills Scale, Mathematics Problem Solving Attitude Scale and Mathematics Motivation Scale which was prepared based on the motivation part of the Motivational Strategies in Learning Scale. In addition, students' opinions regarding the experience of mathematical modeling activities were taken. The analysis of quantitative data was analyzed with the SPSS program. Mathematical modeling applications in fifth grade students studying in rural areas; it was determined that there were no significant differences between the pre-test and post-test scores of the students in terms of problem solving skills, mathematical motivation and attitudes towards mathematics. However, it was determined that there were some increases in sub-dimensions. It is seen that there is an increase in understanding, application and evaluation from the sub-dimensions of problem solving skills. It is seen that there is an increase in the levels of intrinsic goal-oriented, extrinsic goal-oriented, learning belief, and self-efficacy, which are sub-dimensions of motivation for the mathematics lesson. It is seen that there is an increase in the sub-dimension of enjoyment of the attitude towards the mathematics lesson. It is recommended that longer-term studies be conducted by restructuring mathematical modeling activities to support students studying in rural areas.