Biyogübre ve azotlu gübre uygulamalarının fesleğen (Ocimum basilicum L.) bitkisinin verim ve bazı kalite özelliklerine etkisi
The effect of biomanure and nitrogen fertilizer applications on production and some quality properties of basil (Ocimum basilicum L.)
  1. Tez No: 754462
  2. Yazar: MERVE ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM YALDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, 2019 vejetasyon döneminde farklı gübre uygulamalarının fesleğenin (Ocimum basilicum L.) morfolojik, agronomik ve teknolojik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Bursa ilinin İznik ilçesinde, Tesadüf Bloklarında Faktöriyel Deneme Deseni'ne göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede biyogübre gübre (Mikoriza, Azotobacter, Trichoderma) ve kimyasal gübre (Amonyum Sülfat) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, bitki boyu 49,00-86,43 cm ve habitus genişliği 23,67-47,20 cm arasında bulunmuştur. Farklı gübre uygulamalarında yaş herba 3510,89-5161,68 kg/da, kuru herba 454,03-704,19 kg/da, kuru yaprak 210,94-350,31 kg/da arasında bulunmuştur. Uçucu yağ oranının %0,70-1,48 olduğu tespit edilmiş olup, uçucu yağ ana bileşenleri metil kavikol, citral, geranial olarak bulunmuştur. Antioksidan aktivite 207,39-380,67 µMol TE/g arasında, toplam fenolik içerik ise 15,79-32,90 mg GAE/g arasında bulundu. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; verim bakımından trichoderma uygulamasını, uçucu yağ ana bileşeni metil kavikol bakımından mikoriza uygulamasını, antioksidan kapasite ile fenolik madde miktarı bakımından mikoriza+azotobacter uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of different fertilizer applicaions on morphological, agronomic and technological properties of basil (Ocimum basilicum L.) in 2019 vegetation period. The study was designed according to Factorial Trial Design in Randomized Complete Block with three replications in İznik district of Bursa Province. Biomanure (Mycorrhiza, Azotobacter, Trichoderma) and inorganic fertilizer (Ammonium Sulphate) were used in the experiment. As a result of the study, plant height was found between 49,00-86,43 cm and habitus width was found between 23,67-47,20 cm. Fresh herb, dry herb and dry leaf were found between 3510,89-5161,68 kg/da, 454,03-704,19 kg/da, 210,94-350,31 kg/da in different fertilizer applications, respectively. The essential oil ratio was determined to be 0,70-1,48%, and the main components of essential oil were found as methyl chavicol, citral and geranial. The antioxidant activity was found between 207,39-380,67 µMol TE/g and the total phenolic contents were found between 15,79-32,90 mg GAE/g. According to results obtained from the study, trichoderma application, mycorrhiza application and mycorrhiza+azotobacter application can be recommended in terms of yield, the main component of essential oil as methyl chavicol and antioxidant capacity and total phenolic content, respectively.