Kemençe Gövde Odunu ve Ses Tahtasına Kimyasal Modifikasyon Uygulamasının Frekans Spektruma Etkisi
The Effect On Frequency Spectrum When Chemıcal Modificatıon Applied Over Kemence's Body Wood And Soundboard
- Tez No: 754465
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SAMİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Kimya, Müzik, Wood Products, Chemistry, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında; çalgı yapımında kullanımı sıkça tercih edilen dut (Morus spp) ve servi (Cypruss spp) odunlarından elde edilmiş küçük boyutlu ve klasik kemençe yapımı için kullanılacak odun örnekleri propiyonik anhidrit ile kimyasal modifikasyon işlemine tabi tutulmuştur. Kimyasal modifikasyon işlemi uygulanan küçük boyutlu odun örneklerinde meydana gelen ağırlık kazancı (WPG (%)) değerleri, şişme katsayı (S (%)) değerleri ve şişme karşısında etkinlik (ASE (%)) değerleri hesaplanıp belirlenmiştir. Kimyasal modifikasyon işlemi uygulanan büyük boyutlu odun örneklerinden klasik kemençe üretilmiş ve klasik kemençenin ses tablasına kimyasal modifikasyon işlemi uygulamasının akustik üzerine etkisi araştırılmıştır. 6 saatlik kimyasal modifikasyon işlemi sonrasında elde edilen verilere göre; dut odunu %6,91 WPG değeri, servi odunu için %18,4 WPG değeri saptanmıştır. Örneklerin boyutsal stabilitesi ile ilgili sonuçlar incelendiğinde dut için %70, servi için %66,1 şişme karşısında etkinlik (ASE (%)) değeri saptanmıştır. Her iki odun türü için elde edilen veriler incelendiğinde WPG değerleri ile boyutsal stabilitesi arasında pozitif bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Kimyasal modifikasyon uygulamasının akustik üzerine etkisini incelemek için kimyasal modifikasyon işlemi uygulanmış ve uygulanmamış olan ses tablalarına chladni metodu kullanılarak üretilen ses tablalarının doğal frekansları ve yüzeylerinde oluşan mod şekilleri incelenmiştir. Kimyasal modifikasyon işlemi uygulanan ses tablası ile işlem uygulanmayan ses tablasının doğal frekansları incelendiğinde, kimyasal modifikasyon işlemi uygulanmayan ses tablası için 254 Hz ve 513 Hz olduğu, kimyasal modifikasyon işlemi uygulanan ses tablası için 254 Hz ve 532 Hz olduğu saptanmıştır. Akustik üzerine etkisini tespit etmek için uygulanan bir diğer metot olan ses yayılım analizi sonuçları incelendiğinde kimyasal modifikasyon işleminin mod frekansları üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; Wood samples to be used for making small-sized and classical kemençe obtained from mulberry (Morus spp) and cypress (Cypruss spp) woods, which are frequently used in instrument making, Chemical modification of the wood samples was carried out using propionic anhydride. The weight gain values (WPG (%)) values, Swelling coefficient (S(%)) values and anti-swelling efficentits (ASE (%)) values occurring in small sized wood samples applied Chemical Modification process were calculated and determined. Classical kemençe was produced from large-sized wood samples that were subjected to chemical modification and the effect of chemical modification on the soundboard of the classical kemençe on acoustics was investigated. According to the data obtained after 6 hours of chemical modification; A value of % 6.91 WPG was determined for mulberry tree and % 18.4 WPG value for cypress wood. When the results regarding the dimensional stability of the samples were examined, the efficiency (ASE (%)) value against swelling was determined as % 70 for mulberry and % 66,1 for cypress. When the data obtained for both wood species were examined, it was determined that there was a positive correlation between WPG values and dimensional stability. In order to examine the effect of chemical modification application on acoustics, the natural frequencies of the soundboards produced by using the chladni method and the mode shapes formed on the surfaces of the soundboards with and without the chemical modification process were examined. When the natural frequencies of the soundboard with the chemical modification process and the unprocessed soundboard are examined, It was determined that it was 254 Hz and 513 Hz for the soundboard without chemical modification, and 254 Hz and 532 Hz for the soundboard with chemical modification. When the results of sound propagation analysis, another method applied to determine its effect on acoustics, were examined, it was determined that the chemical modification process had an effect on the mode frequencies.