Sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi ve oyun öğretimine yönelik spor farkındalıklarının incelenmesi
Examination of class teachers' attitudes to physical education and game teaching and sports awareness
- Tez No: 754475
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DOĞAN, DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi ve oyun öğretimine yönelik spor farkındalıklarının araştırılmasıdır. Araştırma karma desen araştırmalarından açıklayıcı sıralı desen tercih edilmiştir. Çalışmanın evrenini Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bünyesinde bulunan okullarda görev yapan sınıf öğretmenleri, örneklem grubunu 389 (205 kadın, 184 erkek) sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel veriler Uyar ve Sunay (2019) tarafından geliştirilen“Spor Farkındalığı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde SPSS 22.0 programı tercih edilmiştir. Katılımcıların spor ölçeği alt boyutlarından almış oldukları puan ortalamalarının cinsiyet ve eğitim durumları açısından karşılaştırılmasın Independent Sample t testi, sınıf düzeyleri, spor ilişkileri ve meslek kıdem yıllarının hesaplanması için ise One Way Anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes and sports awareness of classroom teachers working in Gaziantep towards physical education and game teaching. For this purpose, the 30-item Sports Awareness scale developed by Uyar and Sunay in 2019 was applied to 389 classroom teachers working in schools affiliated to Gaziantep Provincial Directorate of National Education. Necessary permissions were obtained from the authors for the application of the scale.