Ortaöğretim öğretmenlerinin örgütsel mutluluk ile örgütsel bağlılık algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between secondary school teachers' perceptions of organizational happiness and organizational commitment
- Tez No: 754476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim öğretmenlerinin örgütsel mutluluk ile örgütsel bağlılık algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan yordayıcı korelasyonel modelle yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde yer alan ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilmemiş ve 521 öğretmen tarafından doldurulan formlar araştırmanın verilerini oluşturmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda; öğretmenlerin kişisel özelliklerini betimlemek için“Kişisel Bilgiler Formu”, okul mutluluğu algılarını belirlemek için“Okul Mutluluğu Ölçeği”ve örgütsel bağlılık algılarını belirlemek için“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA testi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin okul mutluluğu ve alt boyutlarına ilişkin algılarının kısmen yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin okul mutluluğu algısı cinsiyet, istihdam türü, okul türü ve okuldaki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterirken; mesleki kıdem, yaş ve branş değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Öte yandan öğretmenlerin örgütsel bağlılık ve alt boyutlarına ilişkin algıları da kısmen yüksek düzeydedir. Cinsiyet, istihdam türü, mesleki kıdem, okul türü, yaş ve okuldaki görev süresi değişkenleri açısından öğretmenlerin örgütsel bağlılık algıları anlamlı farklılık gösterirken, sadece branş değişkeni açısından anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bununla birlikte öğretmenlerin okul mutluluğu algıları ile örgütsel bağlılık algıları arasında pozitif yönde, anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin görüşlerine göre okul mutluluğu algısı, örgütsel bağlılık algısının pozitif yönde, anlamlı bir yordayıcısıdır. Örgütsel bağlılığa ilişkin toplam varyansın %40'ı okul mutluluğu ile açıklanmaktadır. Okul mutluluğu boyutları içerisinde öğrenme ortamı, örgütsel bağlılığın en önemli yordayıcısıdır. Okullarda çalışan öğretmenlerin okul bağlılığının artırılabilmesi için okullarında mutlu olmaları gerekmektedir. Okullarda görev yapan öğretmenlerin mutluluk düzeylerinin arttırılması için öğretmenler arasındaki formal ve informal iletişim, etkileşim ve işbirliği arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between secondary school teachers' organizational happiness and organizational commitment perceptions. This research was conducted with the predictive correlational model, which is one of the quantitative research methods. The universe of the research consists of teachers working in secondary schools in Nizip district of Gaziantep in the 2019-2020 academic year. No sampling was used in the research and the forms filled by 521 teachers formed the data of the research. In line with the purpose of the research;“Personal Information Form”was used to describe the personal characteristics of teachers,“School Happiness Scale”was used to determine school happiness perceptions and“Organizational Commitment Scale”was used to determine organizational commitment perceptions. SPSS 22 program was used in the analysis of the data obtained. In the analysis of the data, t-test, ANOVA test, Pearson correlation analysis and regression analysis were performed. According to the research findings, it was determined that teachers' perceptions of school happiness and its sub-dimensions were partially high. While teachers' perception of school happiness differs significantly according to gender, employment type, school type and tenure at school; did not show a significant difference according to professional seniority, age and branch variables. However, a positive, significant and moderate relationship was found between teachers' perceptions of school happiness and their perceptions of organizational commitment. While teachers' perceptions of organizational commitment differed significantly in terms of gender, employment type, professional seniority, school type, age and tenure at school; did not show a significant difference only in terms of branch variable. However, a positive, significant and moderate relationship was found between teachers' perceptions of school happiness and their perceptions of organizational commitment. According to the opinions of the teachers, the perception of school happiness is a positive and significant predictor of the perception of organizational commitment. %40 of the total variance in organizational commitment is explained by school happiness. Among the dimensions of school happiness, the learning environment is the most important predictor of organizational commitment. Teachers working in schools need to be happy in their schools in order to increase school commitment. Formal and informal communication, interaction and cooperation between teachers should be increased in order to increase the happiness levels of teachers working in schools.