Çoklu doz insülin tedavisi alan tip 1 diyabetli çocuklarda gece ara öğün seçeneklerinin nokturnal glisemiye etkilerinin incelenmesi
Assessment of the impact of bedtime snack choices on nocturnal glycemia in young children with type 1 diabetes undergoing multiple dose insulin injection therapy
  1. Tez No: 754514
  2. Yazar: TUĞBA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÖKMEN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, 5-8 yaş çoklu doz insülin tedavisi alan 28 çocukta kontrol ve test öğünleri tüketimi sonrası glukoz verileri değerlendirilerek tip 1 diyabetli küçük çocuklarda nokturnal normoglisemiyi korumak için gece ara öğünü ihtiyacı olup olmadığının saptanması ve gece ara öğünü seçeneklerinin nokturnal glisemiye etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tüm çocuklarda 4 farklı günde eşdeğer miktarda (10 g) karbonhidrat içeriğine sahip aynı marka süt (200 mL), yoğurt (140 g) ve kefirin (200 mL) gece ara öğününde tüketilmesi ile ara öğün alınmaması durumları karşılaştırılmıştır. Test öğünleri sonrasındaki 6 saatlik glukoz verileri (CGM) ile kaydedilmiş ve 112 deneme günü glukoz verileri analiz edilmiştir. Kapiller glukoz ölçümü değerinin 300 mg/dL'ye ulaşması veya 70 mg/dL'nin altına düşmesi durumunda kontrol veya test öğünleri sonlandırılmıştır. Sonlanıma kadarki glukoz verileri erken dönem (0-2 sa), geç dönem (2-6 sa) ve toplam test süresi (0-6 sa) glisemik etki olarak Tekrarlı Ölçümler Anova Testi ile analiz edilmiştir. Glisemik parametreler, Uluslararası CGM uzlaşı raporuna göre glukoz değerlerinin hedef aralıkta olma yüzdesi (TIR), 1. ve 2. düzey hiperglisemi (TAR1 ve TAR2) ve hipoglisemide (TBR1 ve TBR2) olma yüzdeleri bakımından değerlendirilirken, öğün sonrası eğri altında kalan alanlar (iAUC) da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a trial with regards to assessment of glucose values after 4 different snack choices in 4 different trial day, and conducted on 28 participants aged between 5-7 with Type 1 diabetes using multiple daily injection theraphy (MDI) in order to determine if young children require a bedtime snack to maintain overnight glycemia, also assess of the impact of different bedtime snack options. Substitutions of 10 g carbohydrate of milk, yoghurt and kefir compared to no snack option. Continuous glucose monitoring (isCGM) was used to measure 6-hour glucose levels after snacks, a total of 112 patient-days were analyzed. If capillary glucose value reaches 300 mg/dL or falls below 70 mg/dL, the trial day was ceased. The data up to this point were analyzed for the early (0 to 2 hours), late (2 to 6 hours) and total (0-6 hours) postprandial period with Repeated Measures Anova. While glycemic parameters were evaluated as Time in Range (TIR), Time Above Range for level 1 and level 2 (TAR1-TAR2) and Time Below Range for level 1 and level 2 (TBR1-TBR2) according to the International CGM Consensus Report, the incremental area under the curve (iAUC) of 6 hours following the snacks as well as glucose levels were compared.