Tip 1 diyabetli adölesanlarda hipoglisemi korkusunun besin tüketimine etkisi
The effect of fear of hypoglycemia on food consumption in adolescents with type 1 diabetes
- Tez No: 790831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KÜÇÜKERDÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kronik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma, Tip 1 diyabetli adölesanlarda hipoglisemi korkusunun besin ögesi alımlarını nasıl etkilediğini saptamak amacıyla planlanmıştır. Kesitsel tipte planan bu araştırma Mart 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi, Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı polikliniğine müracaat eden 121 Tip 1 Diyabetli adölesan ile refakat eden ebeveyninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri, adölesanların sosyo-demografik özellikleri ve beslenme alışkanlıklarına yönelik soruların, antropometrik ölçümlerin, Virginia Üniversitesi Çocuk/Ergen Düşük Kan Şekeri Ölçeğinin (DKŞÖ), Virjinya Üniversitesi Ebeveyn Düşük Kan Şekeri Ölçeğinin (E-DKŞÖ) ve üç günlük besin tüketim kaydının bulunduğu bir form kullanılarak yüzyüze görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Veri çözümleme için SPSS 20.0 kullanılmıştır. Araştırmaya katılan adölesanların DKŞÖ toplam puanı ortalaması 33,98±9,80 ve E-DKŞÖ toplam puanı ortalaması ise 42,79±16,52'dir. DKŞÖ ile enerji (rspearman=0,188; p=0,039), protein (g) (rspearman=0,161; p=0,039), karbonhidrat (g) (rspearman=0,175; p=0,027), PUFA (g) (rspearman=0,162; p=0,038); E-DKŞÖ ile protein (g) (rspearman=0,185; p=0,042) ve karbonhidrat (g) (rspearman=0,186; p=0,042) alımları arasında pozitif ve zayıf düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır. Çoklu doz tedavisi (ÇDT) alan adölesanlar ile E-DKŞÖ arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. ÇDT alan adölesanların ebeveynlerinde insülin infüzyon pompa tedavisi (İİPT) alan adölesanların ebeveynlerine göre hipoglisemi korkusu daha fazladır (p=0,01). Karbonhidrat sayımı yöntemini uygulamayan adölesanların davranış alt boyut puanı daha yüksek bulunmuştur (p=0,031). Sonuç olarak, çalışmamızda hipoglisemi korkusunun besin tüketimine etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was planned to determine how fear of hypoglycemia affects nutrient intake in adolescents with Type 1 diabetes. This cross-sectional study was carried out with the participation of 121 adolescents with Type 1 Diabetes and their accompanying parents, who applied to Ege University Medical Faculty Children's Hospital, Pediatric Endocrinology Department polyclinic between March 2021 and June 2022. The study data included questions about socio-demographic characteristics and dietary habits of adolescents, anthropometric measurements, the University of Virginia Child/Teen Low Blood Sugar Scale (C-LBSS), the University of Virginia Parent Low Blood Sugar Survey (P-LBSS), and a three-day food consumption record. The data were collected through face-to-face interviews using a form. SPSS 20.0 was used for data analysis. The C-LBSS mean score of the adolescents participating in the study was 33,98±9,80 The mean score of P-LBSS is 42,79±16,52. There is a positive and weakly significant relationship between C-LBSS and energy (rspearman=0,188; p=0,039), protein (g) (rspearman=0,161; p=0,039), carbohydrate (g) (rspearman=0,175; p=0,027), PUFA (g) (rspearman=0,162; p=0,038). A positive and weakly significant correlation was found between P-LBSS and protein (g) (rspearman=0,185; p=0,042) and carbohydrate (g) (rspearman=0,186; p=0,042) intakes. A significant correlation was found between the adolescents receiving multiple dose therapy (MDT) and the P-LBSS. The parents of the adolescents taking MDT had higher fear of hypoglycemia than the parents of the adolescents receiving insulin infusion pump therapy (IIPT) (p=0,01). Adolescents who did not use the carbohydrate counting method were found to have higher behavioral subscale scores (p=0,031). As a result, in our study, it was observed that the fear of hypoglycemia had an effect on food consumption.