17. yüzyıl Hollanda Altın Çağı'nda domestik mekan ve kadın
Domestic space and women in the dutch golden age of the 17th century
  1. Tez No: 754516
  2. Yazar: MÜFİDE BERAT DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DENİZ ÇALIŞ KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
17. Yüzyıl Hollanda Altın Çağı resimleri tarihsel süreçte ilk defa kadınlara birer birey olarak yer vermesiyle dikkat çekmektedir. Kadınların temsil edildiği bu resimlerde sıklıkla kadınlar ev içi mekanlarla özdeşleştirilerek, toplumsal cinsiyet rollerine uygun davranışlarda resmedilmişlerdir. Resimlerde kadınların görünür oluşu bir yandan toplumda kadının konumu ve ona verilen önemle ilişkilendirilirken bir yandan da kadının evin sınırlarıyla paralel bir alanda yer alması ve anne, eş gibi kimlikleriyle bulunması kadını belirli sınırlar içine hapsetmiştir. Bu tez, 17. Yüzyıl Hollanda Altın Çağı ev içi mekanında geçen gündelik hayat resimleri üzerinden, bu mekanlarda temsil edilen kadın figürlerinin mekanla olan ilişkisini irdelemeyi ve kadın ve ev arasındaki kültürel şartlanmaları araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
17th Century Dutch Golden Age paintings take attention because of presenting the women as individuals for the first time in the historical process. At those paintings in which the women were represented, they were generally portrayed in accordance with the gender roles as women were identified with domestic spaces. Visibility of women in paintings, on the one hand, is related with the statue and value of women and, on the other hand, women were restrained within certain boundaries as they were located at the boundaries of home and represented with identities such as“mother”,“wife”etc. At that study, it is aimed to search cultural condition between the women and home and relationship between women figures and space via examining genre paintings at the 17th Century Dutch Golden Age.