Alüminyum adjuvanlı aşılarda folatın immünolojik etkilerinin araştırılması
Investigation of the immunological effects of folate in aluminum adjuvanted vaccines
- Tez No: 754517
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ ESENDAĞLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ DİNÇ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Alüminyum adjuvanlı aşılar, günümüzde kullanılan aşı ürünleri arasında geniş bir grubu oluşturmaktadır. Kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanan alüminyum adjuvanlı aşı ürünlerinde, adjuvan içeriğiyle en uzun süre ve yüksek düzeyde etkileşim gösteren hücre grubunun aktive makrofajlar olduğu gözlemlenmektedir. Alüminyum adjuvanla idame edilen inflamatuvar mikroçevrede aktive olan makrofajlar, hem proinflamatuvar sitokin üretimleriyle hem de efektör T hücre uyarımını destekleyebilecek ko-stimülatör molekülleri ve antijen sunumuyla edinsel immün yanıtların gelişiminde katkı sağlamaktadır. Aktivasyonlarıyla birlikte ise, makrofaj hücrelerinde folat reseptör 2 aracılı folat alımının arttığı bilinmektedir. Bu tez çalışmasında geliştirilen in vitro modelde, J774.A1 monosit/makrofaj hücre hattı, düşük veya yüksek folat seviyelerinde, tek başına veya uyarımla birlikte, artan konsantrasyonlarda alüminyum adjuvanlı model aşı ürününe maruz bırakılmıştır. Böylece; canlılık, folat reseptör 2 ifadesi, morfoloji, makrofajlarla ilişkili yüzey belirteci ve proinflamatuvar gen ifadeleri, fonksiyonel yanıtlardaki değişimlere folatın etkisi değerlendirilmiştir. Uyarınla indüklenen aktivasyonla birlikte alüminyum adjuvan içeriği, genel olarak makrofaj yanıtlarını desteklemiştir. Folat ise uyarım yokluğunda bu yanıtları destekleyici, aktivasyonla ise azaltıcı yönde bir etki göstermiştir. Sonuç olarak, folat yolağının düzenleyici etkisi altında gerçekleşen makrofaj aktivasyonunun alüminyum adjuvan yanıtını değiştirebildiği ortaya koyulmuştur; bu sayede, aşı etkililiğinin artırılmasına yönelik bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum adjuvanted vaccines (AAV) are one of the most extensive product groups, among others. Activated macrophages are the main cell population in the injection site. They interact with the aluminum adjuvant for the most extended time and at the highest intensity. Thereby, macrophages may contribute to the development of adaptive immune responses through proinflammatory cytokine production, improved co-stimulation, and antigen presentation to T cells. Enhanced folate receptor-2 mediated folate uptake is one of the explicit features of activated macrophages. In this thesis study, the J774.A1 monocyte/macrophage cell line was exposed to the model AAV product at increasing concentrations, alone or with stimulation, at low or high folate levels. Thus, the effects of folate on viability, folate receptor-2 expression, morphology, surface marker, and proinflammatory gene expressions, functional responses were evaluated. AAV content generally supported stimulation-induced macrophage responses. On the other hand, folate showed a supportive effect in the absence of stimulation and a reducing effect with activation. It has been revealed that macrophage activation under the modulatory effects of the folate pathway can change the AAV responses. This way, new pieces of information that may contribute to the AAV effectiveness were obtained.