Farklı tipteki aluminyum adjuvanların monositik hücrelerde oluşturduğu etkilerin proteomiks ve metabolomiks düzeyde incelenmesi
Investigation of the effects of different types of aluminum adjuvants on monocytic cells at proteomics and metabolomics level
- Tez No: 785285
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİRHAN NEMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Aşılar, doğal enfeksiyonu taklit ederek ve uzun süreli immünolojik hafıza üreterek bulaşıcı hastalıkların neden olduğu hastalıkların mortalite ve morbiditesini azaltan biyolojik bileşiklerdir. Aşılarda kullanılan antijenlerin çoğu zayıf immünolojik cevaba sebep olduklarından dolayı aşıların etkisinin gücünü ve süresini artırmak amacıyla aşı bileşenlerine adjuvanlar da eklenmektedir. Eski yıllardan beridir aluminyum tuzları adjuvan olarak en sık kullanılan maddelerdir ve özellikle monositlere olgun bir dendritik fenotipe farklılaşmaları için güçlü bir uyarım sağlamaktadırlar. Bu tez çalışmasında U-937 ve THP-1 hücre kültüründe aluminyum oksihidroksit (AH) ve aluminyum hidroksifosfat (AP) tuzlarının farklı derişimleri kullanılarak metabolomiks ve proteomiks çalışmalar yürütülmüştür. Bu amaçla gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi (GC-MS) ile intraselülar ve ekstraselülardametabolomiks analizler ve sıvı kromatografisikuadropol uçuş zamanlı kütle spektrometresi (LC-qTOF-MS) ile proteomiks analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda toplamda 170 metabolit ve 403 protein tanımlanmıştır. Tek değişkenli ve çok değişkenli veri analizleri alüminyum adjuvan tuzlarına ve THP-1 ve U937 hücre kültürü tiplerine bağlı olarak değişen metabolitleri, proteinleri ve yolakların belirlenmesini sağlamıştır. Farklı derişimlerde AH ve AP tuzlarına maruz kalan hücrelerde anlamlı düzeyde değişen endojenik metabolit ve proteinlerin mevcut alüminyum adjuvanların etkisinin güçlendirilmesine ve yeni endojen adjuvanlarının geliştirilmesine öncülük edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Vaccines are biological compounds that reduce the mortality and morbidity of diseases caused by infectious diseases by mimicking natural infection and producing long-term immunological memory. Since most of the antigens used in vaccines cause weak immunological response, adjuvants are also added to the vaccine components in order to increase the potency and duration of the effect of the vaccines. Since ancient times, aluminum salts have been the most commonly used adjuvants and provide a particularly strong stimulus to monocytes to differentiate into a mature dendritic phenotype. In this thesis, metabolomics and proteomics studies were carried out using different concentrations of aluminum oxyhydroxide (AH) and aluminum hydroxyphosphate (AP) salts in U-937 and THP-1 cell cultures. For this purpose, intracellular and extracellular metabolomics analyzes with gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) and proteomics analyzes were performed with liquid chromatography-cyclopol time-of-flight mass spectrometry (LC-qTOF-MS). As a result of the analysis, a total of 170 metabolites and 403 proteins were identified. Univariate and multivariate data analyzes allowed the identification of metabolites, proteins and pathways that vary depending on aluminum adjuvant salts and THP-1 and U937 cell culture types. It is thought that endogenic metabolites and proteins that change significantly in cells exposed to different concentrations of AH and AP salts may lead to the strengthening of the effect of existing aluminum adjuvants and the development of new endogenous adjuvants.