Online (Çevrimiçi) alışverişte kullanılan ödeme yöntemleri: İstanbul'da çalışan adliye personeli örneği
Payment methods used in online shopping: The case of courthouse personnel working in İstanbul
  1. Tez No: 754544
  2. Yazar: BURAK MERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GÜLCEMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi, internete olan erişimin kolay hale gelmesi ve dünyada yaşanan pandemi sonrasında online alışverişte kullanımın arttığı gözlemlenmektedir. Online alışverişte kullanılan ödeme yöntemlerine tüketicilerin güvenlik düzeyinde bakış açılarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada İstanbul ilinde çalışan adliye personeli arasından 431 katılımcıdan elde edilen veri kullanılmıştır. Çalışmada, teknik koruma, güvenlik bildirimleri, güvenlik algısı, duyulan güven ve kullanım sıklığı alt boyutlarından oluşan ölçek kullanılmıştır. Sorulara 5'li Likert Ölçeği kullanılarak katılımcıların verdiği yanıtlar, SPSS.22 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Demografik özellikler ile ölçeklere olan algıda farklılık bulunup bulunmadığına yönelik oluşturulan hipotezler, verilerin analizi ile test edilmiş bunlar arasından 12 hipotezin desteklendiği sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre online alışverişte en çok kullanılan ve en güvenilir ödeme yöntemi olarak sanal pos aracılığı ile kartla ödeme olduğu ve online alışverişin geleneksel alışverişe göre daha çok tercih edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is observed that the use of online shopping has increased after the rapid development of technology, easy access to the internet and the pandemic in the world. In this study, which was conducted to determine the security level perspectives of consumers on payment methods used in online shopping, the data were obtained from 431 participants, who were courthouse personnel working in Istanbul. In the study, a scale consisting of technical protection, security notifications, security perception, trust and frequency of use was used. The answers given by the participants to the questions using a 5-point Likert Scale were analyzed through the SPSS.22 program. Hypotheses about whether there is a difference in the perception of demographic characteristics and scales, It was concluded that 12 hypotheses were supported, among which were tested with the analysis of the data. According to the results of the research, it has been observed that the most used and most reliable payment method in online shopping is card payment via virtual pos, and online shopping is more preferred than traditional shopping.