Participatory futures for meaningful interculturalinteractions in public places: The case of migrants and locals in İstanbul
Kamusal alanlarda anlamlı kültürlerarası etkileşimler için katılımcı gelecekler: İstanbul'daki göçmenler ve yerliler vakası
- Tez No: 754574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Sosyal Hizmetler, Industrial Design, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tezin 2018'de başladığı zamana kıyasla, 2020 yılında; göçmen statüsüne sahip kişi sayısı 43 milyon civarı artışla toplamda 281 milyona ulaştı. Her gün, bireyler ülkelerini gönüllü veya zoraki olarak terk etmeye karar vermektedirler. Bir ülkeyi terk etmek, olumlu yönler ve fırsatların yanı sıra; kaçınma, dışlanma ve hatta şiddet gibi zorlukları da ihtiva eden başka bir yerde bir hayat kurmanın ilk adımıdır. Bu nedenle; sezinleme, göçün pozitif etkilerini ve sosyal entegrasyonunu teşvik etmek için kritik öneme sahiptir. Çoğu şehirde başkalarıyla etkileşim kurmak her zaman kolay değildir, özellikle de göçmenler için. Aslında, kültürlerarası etkileşimlerde bulunmak; önyargılar, fırsat eksikliği, motivasyon ve fiziksel dışlanma gibi ekstra zorluklar oluşturmaktadır. Bununla birlikte, kültürlerarası topluluklar içinde sosyal entegrasyonu ve uyumu desteklemek ve toplumdaki çeşitliliği arttırmak için anlamlı kültürlerarası etkileşimlere ihtiyaç vardır. Mevcut durumları tercih edilenlere dönüştürme özelliği nedeniyle tasarım; yeni teknolojik müdahalelerin de yardımıyla, süper çeşitli şehirlerde anlamlı kültürlerarası etkileşimleri gerçekleştirebilir. Daha önce HCI araştırmacıları; teknolojinin tesadüfi, fırsatçı ve ortaya çıkan sosyal etkileşimleri nasıl destekleyebileceğini araştıran, aynı yerde meydana gelen etkileşimlere odaklanarak sosyal etkileşimleri incelediler. Bu çalışmalar, bireyler arasındaki etkileşimlerin nasıl başlatılacağını kapsamlı bir şekilde incelemiş olsa da, ne tür etkileşimlerin ilgili insanlar için anlamlı ve olumlu olarak belirlendiği ve bu etkileşimlerin nasıl geliştiği fazla araştırılmamıştır. Bu nedenle; tasarımın, yabancılar arasında anlamlı kültürlerarası etkileşimleri nasıl gerçekleştirebileceği şu anda bilinmemektedir. 7 Bu amaçla; bu tez, katılımcı-spekülatif tasarım araştırma sürecini izleyerek kültürlerarası anlamlı sosyal etkileşimleri (IMSI) hayata geçirmede tasarımın rolünü araştırmaktadır. Bu yaklaşımla, teknolojinin desteği ile birlikte; bu etkileşimleri gerçekleştirmek için tasarım stratejilerini, dikkat edilmesi gereken noktaları ve tasarım üzerindeki etkileri belirledik. Ek olarak, bu araştırmaların sonuçlarını ilgili alanlardaki mevcut teoriler ve kavramlarla (yani, HCI, tasarım, sosyal psikoloji) birleştirerek, tasarım kararları hakkında bilgi vermek ve bu kararları filtrelemek için IMSI'nin yönlerini tanımlayan tasarım alanını belirledik. Eşşiz bir süper çeşitliliği temsil eden İstanbul'u, mevcut göçle ilgisi ve doğu ile batı arasındaki konumu nedeniyle bu çalışmanın yeri olarak seçtik. Buna göre, bu çalışma şu sorudan yola çıkmıştır: Tasarım, İstanbul'un kamusal alanlarındaki kültürlerarası yabancılar arasında anlamlı sosyal etkileşimleri nasıl destekleyebilir? Bu soruyu araştırma amacıyla; öncelikle, İstanbul'da yaşayan yerli halk ve göçmenlerin IMSI hakkındaki algılarını ve deneyimlerini ortaya çıkarmak için; röportajları, odak grupları ve yerli halk ve göçmenlerin deneyimlediği bir dizi hikayeyi derledik. Bu derlemeyle, IMSI'yi karakterize ettik ve bu etkileşimleri desteklemek için tasarım stratejilerini belirledik. Daha sonra, katılımcıların IMSI'yi teşvik etmek için potansiyel tasarım müdahalelerini tahayyül ettikleri, katılımcı gelecek atölyelerinde uyguladığımız IMSI'nin ilk tasarım alanını belirledik. Son olarak, bu deneyimi yansıtarak ve ilk tasarım alanını tekrarlayarak, çalışmanın beklenen katkısını belirlemek için toplanan verileri sentezledik ve üç faz haline getirdik. Bu fazlar; 1) IMSI'yi katılımcının bakış açısından karakterize etmek, 2) IMSI'yı teşvik etmeye yönelik müdahaleler için kavramsal bir tasarım alanı oluşturmak, 3) Tasarım araştırma topluluğu ve IMSI'ye olanak sağlamak ile ilgilenen bireyler için bir dizi araç ve metodolojik çıkarım geliştirmek.
Özet (Çeviri)
By 2020, 281 million people had migrant status, an increase of over 43 million compared to when this thesis started in 2018. Each day individuals decide to leave their countries, either voluntarily or forcefully. Fleeing a country is just the first step to making a life somewhere else, which comes with positive aspects and opportunities, as well as challenges such as avoidance, exclusion, and even violence. Therefore, anticipation is critical for making the most of migration and promoting social integration. Interacting with others in super-diverse cities is not always easy, much less for migrants. In fact, engaging in intercultural interactions presents extra challenges such as biases, lack of opportunity, motivation, and physical exclusion. Nevertheless, meaningful intercultural interactions are needed to support social integration and cohesion among intercultural communities and promote diversity in society. Due to its characteristic of turning current situations into preferred ones, design can promote meaningful intercultural interactions in super-diverse cities through new technological interventions. Previously, HCI researchers studied social interactions, with a focus on collocated interactions exploring how technology could support serendipitous, opportunistic, and emergent social interactions. Although these studies extensively examined how to start interactions among individuals, what kind of interactions are framed as meaningful and positive for the people involved and how these interactions develop has been less researched. Hence, how design could promote meaningful intercultural interactions between strangers is currently unknown. To this end, this thesis explores the role of design in promoting intercultural meaningful social interactions (IMSI) by following a participatory-speculative design research process. With this 5 approach, we identified design strategies, considerations, and implications for design to encourage these interactions with the support of technology. Additionally, by bridging the outcomes of these explorations with existing theories and concepts in respective fields (i.e., HCI, design, social psychology), we framed the design space that describes aspects of IMSI to inform and filter design decisions. We selected Istanbul as the location of this research due to its relevance for current migration and its location between the east and west, representing a unique super-diverse city. Accordingly, this thesis was driven by the question: how can design promote meaningful social interactions between intercultural strangers in public places of Istanbul? To explore this question, first, we conducted interviews, focus groups, and a collection of stories from locals and migrants living in Istanbul to unpack their perceptions and experiences of IMSI. With this knowledge, we characterized IMSI and identified design strategies to promote these interactions. After, we framed an initial design space of IMSI that we applied in participatory futures workshops in which participants envisioned potential design interventions to promote IMSI. Finally, reflecting on this experience and iterating the initial design space, we synthesized the collected data to ultimately deliver the expected contribution of this work, which is three-fold: 1) characterizing IMSI from a participant's perspective, 2) framing a conceptual design space for interventions to promote IMSI, 3) developing a set of tools and methodological implications for the design research community and individuals interested in promoting IMSI.