Sağlık çalışanlarında bilişsel esnekliğin kariyer uyum yeteneğine etkisinde mutluluğun düzenleyici etkisi
Regulatory effect of happiness on the effect of cognitive flexibility on career adaptability in healthcare professional
  1. Tez No: 754575
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sağlık kurumları örgüt yapısı gereği süreklilik gösteren, sıfır hata ile çalışan, kaotik yapıya sahip kuruluşlardır. Bunun neticesin de bu sektörde çalışanlarında bu örgüte uygun hareket etmesi beklenmektedir. Gerek karar vericiler olan yöneticilerin ve gerekse de sağlık çalışanların bu örgüt yapısını bilmeleri ve bu doğrultuda hareket etmeleri beklenmektedir. Yapısı gereği çalışanların bilişsel esneklik becerilerinin yüksek olması, kaotik yapıda ki sağlık kurumların da sorunlara karşı pratik alternatifler üretebilmekte ve hızlı çözüm sunabilmektelerdir. Çalışanların kariyeri ile uyum yeteneği içinde olması ise sağlık kurumlarında süreklilik gösteren iş ortamının aksamadan devamlılığını sağlayabilmektedir. Ayrıca mutluluk düzeylerinin yüksek olması sıfır hata ile çalışan bir kurumun başarısını büyük ölçüde etkilemesi de beklenmektedir. Bu çalışmanın amacında, İstanbul ilinde 511 tane sağlık çalışanının bilişsel esnekliklerinin kariyer uyum yeteneğine etkisinde mutluluğun düzenleyici etkisini yapısal eşitlik modeli ile ortaya koyulmaktadır. Çalışmanın sonuçları, sağlık çalışanlarının bilişsel esnekliklerinin kariyerleri ile uyum yeteneği içinde olmalarının da mutluluğun düzenleyici etkisi olduğunu göstermektedir. Bilişsel esnekliğe sahip ve kariyer uyum yeteneği olan bireylerin mutlulukları üzerindeki izlenimlerini ve yapılan işi doğrudan etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Health institutions are organizations that show continuity due to their organizational structure, work with zero errors and have a chaotic structure. As a result of this, it is expected that the employees in this sector will act in accordance with this organization. It is expected that both administrators, who are decision makers, and health workers, know this organizational structure and act in this direction. Due to the fact that employees have high cognitive flexibility skills, they can produce practical alternatives to problems and offer quick solutions in chaotic health institutions. The ability of employees to adapt to their careers can ensure the continuity of the business environment, which is continuous in health institutions, without interruption. In addition, high levels of happiness are expected to greatly affect the success of an institution working with zero errors. The aim of this study is to reveal the moderator effect of happiness on the career adaptability of 511 health workers in Istanbul with the structural equation model. The results of the study show that the cognitive flexibility of healthcare professionals and their ability to adapt to their careers also have a moderating effect on happiness. It shows that individuals with cognitive flexibility and career adaptability directly affect their impressions on their happiness and the work done.