An essay on common and private value actions and essays on the effect of non-performing loans on lending, sectoral credit composition and banking sector market concentration
Ortak ve özel değer ihalelerine dair bir makale ve bankacılık sektörü tahsili gecikmiş alacaklarının kredi verme davranışlarına, sektörel kredi kompozisyonuna ve bankacılık sektör yoğunlaşmasına etkilerine dair makaleler
- Tez No: 754573
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SUMRU ALTUĞ, PROF. DR. LEVENT KOÇKESEN, PROF. DR. ABDURRAHMAN BEKİR AYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tezin ilk bölümünde, her ihale katılımcısının belirli olasılıkla ya ortak değer türünden ya da özel değer türünden katılımcı olduğu, k + 1'inci en yüksek teklifin fiyat olarak belirlendiği bir ihale modelini inceliyoruz. Saf ortak değer ihalelerinin aksine, mal sayısına, sinyal dağılımına ve katılımcının değer türü olasılığına bağlı olarak bazı parametrik kısıtlamalar altında herhangi bir dengede havuzlama olması gerektiğini gösteriyoruz. Ayrıca ortak değer türünden katılımcıların sinyal uzayının alt bölümünde aynı teklif değerinde birleştiği büyük ihale dengesi buluyoruz. Dengede oluşan fiyat, ihaleye konan nesnenin gerçek değerine yakınsamamakla birlikte nesnenin düşük ya da yüksek değerde olma durumu hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca ortak ve özel değerli katılımcıların bulunduğu büyük ve küçük ihalelerde dengenin varlığına dair bazı önkoşullar verilmektedir. İkinci bölümde, tahsili gecikmiş alacaklar (TGA) ile kredi büyümesi arasındaki etkileşimi inceliyoruz. COVID-19 pandemi döneminin ardından dünya genelinde parasal ve finansal koşullarda yaşanan sıkılaşma, tüm ülkelerin bankacılık aktif kalitesini tehdit etmektedir. Bu bağlamda, sorunlu krediler ile kredi büyümesi arasındaki geri besleme etkilerinin analizi, ekonomik büyüme projeksiyonları ve finansal istikrar için önemlidir. Bu çalışma, aktif kalitesindeki değişimlerin Türkiye'de banka kredileri, bankacılık sektörü piyasa yoğunlaşması ve ekonomik sektör kredi dağılımı üzerindeki etkisini, banka bazında ve ekonomik sektör düzeyinde verilere panel VAR uygulayarak analiz etmektedir. Birinci bölümde bankaların TGA oranında artışın banka kredilerini azalttığını gösteriyor, kamu bankaları ve özel bankaların TGA artışına tepkisini 2016 öncesi ve sonrasını ayırt ederek inceliyoruz. Bankaların büyüklük, sermaye ve likidite yapısı gibi özelliklere göre TGA şoklarına nasıl farklı tepki verdiğini göstermek için bu özelliklerinin banka davranışındaki rolünü de inceliyoruz. Ayrıca, banka kredisi dağılımının farklı kantillerinde TGA'nın etkisinin panel kantil tahmini elde edilerek TGA şokları nedeniyle banka kredilerinde oluşan sıkılaşmanın kredi dağılımının yüksek kantillerinde daha belirgin olduğu gösterilmektedir. İkinci olarak, bir sektörün TGA oranı arttığında, sektörün toplam banka kredilerinden aldığı payın azaldığını gösteren analiz, ekonomik sektörler bazında, panel verilerle yapılmıştır. Kredilerin TGA şokuna tepkisinin yönü, büyüklüğü ve süresinin banka düzeyindeki analizle tutarlı olduğu ve orta-uzun vadeli kredilerin tepkinin esas sürükleyicisi olduğu görülmektedir. üçüncüsü, klasik VAR kullanarak, tahsili gecikmiş alacak oranındaki dışsal bir artışın, bankacılık sektöründeki piyasa yoğunlaşmasını artırdığı, bunun sürükleyicisinin de kamu bankaları olduğu gözlemlenmektedir. Takipteki alacakların geri bildirim mekanizmasının sektörel düzeyde analizi, TGA'nın kredi kullandırma davranışı ile etkileşimine ilişkin panel VAR niceliksel yaklaşımlar ve TGA'nın bankacılık sektörü yoğunlaşma endeksleri ile etkile şimi, potansiyel politika çıkarımlarını üretebilecek türden, daha önceki çalışmalarda yer almayan yeni sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
In the first part, we study a k +1st price auction model where each bidder is either a common value bidder or a private value bidder with a given probability. We show that as opposed to pure common value auctions, there has to be pooling in any equilibrium under some parametric restrictions depending on the number of goods, distribution of signals and probability of a bidder belonging to either type. We find a large auction equilibrium in which common value bidders pool at the bottom of the signal space. The price in equilibrium does not converge the true value of the object; however, it does reflect the state of the world. We also provide some conditions for a pooling equilibrium in large and small auctions with common and private value bidders. In the second part, we study the interaction of non-performing loans (NPL) and credit growth. The period of tightening in monetary and financial conditions around the globe following the COVID-19 pandemic threatens the asset quality of banks worldwide. An analysis of the feedback e↵ects between non-performing loans and credit growth is therefore important for economic growth projections and for the financial stability of banking system. This study analyzes the impact of changes in bank asset quality on lending, market concentration and economic sector loan distribution in Turkey by implementing panel VAR on bank level and economic sector level data. In the first part, we show that rise in the NPL ratio of banks decreases the bank loans. We distinguish the response of public and private banks to NPL rise before and after 2016. We also examine the role of bank characteristics, such as size, capital and liquidity structure to demonstrate how banks react di↵erently to NPL shocks with respect to these characteristics. Moreover, we provide a panel quantile estimation of the e↵ect of NPL in di↵erent quantiles of bank loan distribution and show that tightening in bank lending due to NPL shocks is more pronounced at the higher quantiles of loan distribution. Second, we work on panel data of economic sectors to show that when NPL ratio of a sector increases, share of outstanding loans of the sector in total bank loans shrinks. We find that the direction, magnitude and duration of the response of loans to NPL shock is consistent with bank-level analysis, with medium to long-term loans the main driver of the response. Third, we demonstrate using classical VAR that an exogenous rise in the NPL ratio increases the market concentration in the banking sector, with concentration being driven by public banks. Sectoral level analysis of NPL feedback mechanism, quantile regression approach to interaction of NPL with lending and interaction of NPL with banking sector concentration indices are novel results with possible policy implications.