Investigation of pre-clinical and clinical results against SARS-CoV-2 wild-type and alpha variants combination for VLP-58-1023-AL-K3 vaccine
  1. Tez No: 754594
  2. Yazar: ASLI GÜLCE BARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2019 yılının sonlarında ise pandemik etkisi görülen SARS-CoV-2 virüsü daha önce karşılaşmadığımız etkileri ve hızlı yayılması ile acil olarak uygun aşı adaylarının geliştirilmesine ihtiyaç doğurmuştur. Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından farklı laboratuvarlarda bilim insanları SARS-CoV-2 virüsünün temel proteinlerini baz alarak farklı yöntemler içeren aşı adaylarının çalışmalarını başlatmıştır. Bu aşı adaylarından çoğu virüsün konağa giriş yapmasını ve yaşamasını sağlayan Spike proteini üzerine olmuştur. Antijenik özelliği yüksek olan ve içerdiği RBD bölgesi ile konakta bulunan ACE2 reseptörü ile virüsün vücuda alınmasını sağlayan Spike proteini kişide nötralizan antikor oluşumu konusunda efektif olsa da virüsün esasen 4 yapısal proteini bulunmaktadır. Virüs benzeri partiküller (VLP) içeren aşı stratejimizde Spike, Membran, Zarf ve Nükleokapsid proteinlerinin kendi kendine bir araya gelme özelliği baz alınmış ve bu protein yapıları ile entegre his-tag ile etiketlenmiş bir plasmide kopyalanmıs ve tranfeksiyon yöntemi ile in vitro olarak memeli hücresinde ürünler toplanmıştır. Afinite kromatografisi ile ayrıştırılan ve daha sonra saflaştırma işlemleriyle hazır hale getirilen VLPler 2 farklı adjuvan ile formule edilmiştir. Son 2 yıldır hızla değişime uğrayan virüsün yeni varyantlara da açık olması sebebiyle aşımızın düzenlenebilir olması ve yeni virus koşullarına uyarlanabilmesi çok önemlidir. İlk olarak UK'de görülen ve son bir yıldır tüm dünyada yaygınlaşan alpha varyantı sebebiyle, aşımızın ilk dozunda termostabil altı prolin (6p; HexaPro) mutasyonu içeren daha stabil bir Spike proteini ile oluşturulmuş WT VLP kullanılmış fakat ikinci dozunda alpha variant mutasyonlarını içeren UK VLP kullanılmıştır. Her iki enjeksiyon formulasyonu için de Alum ve CpG adjuvanları birlikte kullanılmıştır. Aşımız Faz2 çalışmalarını başarı ile tamamlamıştır. Bu çalışmalar sonucunda, aşılanan yaklaşık 115 gönüllünün 90 gün boyunca takibi yapılmış ve belirli gün aralıklarında (21.gün, 35.gün, 49.gün ve 90.gün) alınan örneklerle imünolojik analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda çoğu hastada orta ve yüksek seviyelerde nötralizan ve nötralizan olmayan antikor yanıtları gözlemlenmiş ve 90.güne kadar korunan humoral immün yanıt gözlemlenmiştir. Ayrıca hücresel yanıtları kontrol edilen gönüllülerin Th1 hücre yanıtına uygun olarak ilerlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The SARS-CoV-2 virus, which first appeared in Wuhan, China and had a pandemic effect at the end of 2019, has urgently created need of suitable vaccine candidates' development with its quick spread. Scientists in different laboratories from all over the world, including Turkey, have started the studies of vaccine development with different methods based on the basic proteins of the SARS-CoV-2 virus. Most of these vaccines are based on the Spike protein, which allows the virus to enter the host and survive. Although the Spike protein, which has high antigenic properties and contains the RBD region to bind ACE2 receptor in the host, is effective in the formation of neutralizing antibodies in the person, the virus essentially has 4 structural proteins, not only spike. Our vaccine strategy containing virus-like particles (VLP) was based on the self-assembly property of Spike, Membrane, Envelope and Nucleocapsid proteins, and these protein structures were transformed into plasmids with his-tag labels, and the products were collected in mammalian cells in vitro by the transfection method. VLPs were purified by affinity chromatography and formulated with 2 different adjuvants which are Alum and CpG. Since the virus, which has changed rapidly in the last 2 years, is open to new mutations over spreading, it is very important that our vaccine should be editable and adaptable to new virus variants. Due to the alpha variant effect in the world, which was first seen in the UK and has become widespread all over the world recent years, WT VLP formed with a more stable Spike protein containing a thermostable sub-proline (6p; HexaPro) mutation was used in the first dose of our vaccine, but UK VLP containing alpha variant mutations was used in the second dose. Alum and CpG adjuvants were used together for both injection formulations. Our vaccine has successfully completed Phase 2 studies. As a result of these studies, approximately 115 vaccinated volunteers were followed up for 90 days and immunological analyzes were performed with samples taken at certain day intervals (Day 21, Day 35, Day49 and Day90). As a result of these analyzes, moderate and high levels of neutralizing and non-neutralizing antibody responses were observed in many patients, and a humoral immune response was induced until day 90. In addition, it was observed that the cellular responses of the volunteers are progressed in tendency with the Th1 cell response.