Effects of excessive video game playing on working memory load: An event-related brain oscillation study
Aşırı düzeyde video oyunu oynamanın çalışma belleği yükü üzerindeki etkisi: Olay-ilişkili beyin osilasyonu çalışması
  1. Tez No: 754595
  2. Yazar: ÖZÜM KARYA SAKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Diğer davranışsal bağımlılıklara benzer olarak, aşırı düzeyde video oyunu oynamak çalışma belleği gibi bilişsel mekanizmaları etkileyebilir. Buna karşın, önceki davranışsal ve beyin görüntüleme çalışmaları, aşırı düzeyde oyun oynamanın özellikle bilişsel süreçler üzerindeki etkileri konusunda tartışmalı sonuçlar sunmaktadır. Mevcut çalışma, aşırı oyun oynamanın, bilginin çalışma belleğinde değişimlenmesi, saklanması ve izlemesi süreçlerinin nöral temelleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, aşırı düzeyde video oyunu oynayan oyuncular (ADO) (n = 16) ve oyun oynamayan kişilerin (n = 19) olay ilişkili teta ve alfa bantı aktiviteleri 70-130 ms, 70-140 ms, 130-240 ms, 180-250 ms, ve 270-400 ms zaman aralıklarında, N-geri görevi kullanılarak ölçülmüştür. 2- ve 3- geri aşamalarından elde edilen davranışsal (doğru ve yanlış tepkiler ve bunların tepki süreleri), ve olay ilişkili salınımlar birbirinden bağımsız olarak analiz edildi. Beklentimizin aksine, davranışsal analizler sonucunda gruplar arasında çalışma belleği performansı açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Buna karşın, özellikle oksipital elektrotlarda, yalnızca 3-geri görevinde ADO grubunun 70-140 ms zaman aralığında teta ve 270-400 ms zaman aralığında alfa latanslarının oyun oynamayan gruba göre daha gecikmiş olduğu sonucu elde edilmiştir. Bulgular, çalışma belleği yükü arttığında, görsel bilginin kodlanması ve saklanması süreçleri üzerinde aşırı oyun oynamanın olumsuz etkileri olabileceği şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Like other behavioral addictions, excessive video gaming may affect several cognitive mechanisms like working memory, but previous behavioral and neuroimaging studies show controversial results. Thus, the current study aims to understand the effects of excessive violent video gaming on manipulating, maintaining, and monitoring working memory and its neural underpinnings. We measured theta and alpha responses of excessive video game players (EVGP) (n = 16) and non-players (NP) (n = 19) at 70 to 130 ms, 70 to 140 ms, 130 to 240 ms, 180 to 250 ms, and 270 to 400 ms after the stimulus onset during the N-back task. 2- and 3-back responses were analyzed separately for behavioral and event-related oscillations (EROs). Contrary to our hypothesis, the behavioral results indicated that the two groups had similar WM performance. On the other hand, EVGPs showed later 70 to 140 ms post-stimulus theta latency and 270 to 400 ms post-stimulus alpha latency in contrast to NPs, especially in the occipital region in the 3-back task. The findings were interpreted as excessive gaming might negatively affect the processes of encoding and storing visual information when the working memory load increases.