Oil price risk and stock returns: Analysis of net oil importing countries on firm basis and comparing results with theoretical company valuation
Petrol fiyatları riski ve hisse getirileri: Net petrol ithalatçısı ülkelerin şirket bazlı incelenmesi ve teorik şirket değerlemesi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 754600
  2. Yazar: ÖZGÜR GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, petrol fiyatlarının, net petrol ihracatçısı Avrupa ülkelerindeki yatay kesit hisse getirileri üzerindeki etkisini incelemiştir. Şirket bazındaki büyüklük, defter değeri/piyasa değeri ve idiyosinkratik riskler gibi firma özellikleri dikkate alındıktan sonra, petrol fiyatlarının hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, İndirgenmiş Nakit Akımları temelli teorik bir değerleme modeli oluşturulmuş ve gerçek sonuçlar ile model sonuçları karşılaştırılmıştır. Petrol fiyatının yatay kesit hisse senedi getirileri üzerinde istatistiki anlamlı etkisi sadece İtalya ve Türkiye için bulunmuştur. Her ne kadar teorik modelimiz petrol fiyatları ile hisse fiyatları arasında negatif bir ilişki gösterse de, petrol ve hisse piyasalarında bilhassa kriz zamanlarında aşağı yönlü paralel hareket nedeniyle analizimiz pozitif bir ilişki bulmuştur. Son olarak, petrol fiyatı faktörünü esas alarak oluşturulacak portföy stratejilerinin istatistiki açıdan anlamlı bir aktif portföy stratejisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the effect of oil prices on the cross-section stock returns of net oil-importing European countries. It is examined whether oil price exposure has an impact on stock returns even after controlling for firm-level factors including size, book-to-market ratio, and idiosyncratic volatility. In addition, a theoretical Discounted Cash Flow valuation model with historical data is built to compare the actual results with the theoretical model outcome. Our analysis shows mixed results regarding the effect oil price on the cross-sectional stock returns where oil price factor is statistically significant only in Italy and Turkey. Although the theoretical model suggests a negative relation, a positive sign was found for the oil price factor, which is due to the fact that oil and stock prices move in similar directions, especially during market downturns. Finally, we find that a portfolio strategy based on oil risk factor does not offer a statistically significant excess return that could be used as an active strategy.